Kõik uudised

Raamatukapid koguvad lugejate seas populaarsust

24.05.2021 | Cleveron, Cleveron 351, Cleveroni raamatukapp

Eestlased on lugejarahvas. Kui koroonaviiruse leviku tõkestamiseks on raamatukogud, nagu ka paljud teised asutused, pidanud olema suletud, siis nutikamad on leidnud lahenduse, kuidas olla olemas oma kogukonna jaoks. Mitmed raamatukogud üle Eesti on kasutusele võtnud oma raamatukapi. Teiste hulgas on seda teinud ka Pärnu Keskraamatukogu, mille lugejad on antud teenuse soojalt vastu võtnud. Pakikapp on efektiivne viis anda laenutatud teosed üle kiirelt ning inimkontaktivabalt.  

Pärnu Keskraamatukogus on raamatukapp olnud kasutusel möödunud aasta detsembrist. „COVID-19 esimese laine ajal ei jõudnud paljude meie lugejateni info, et vaatamata eriolukorrale on raamatute laenutamine endiselt võimalik. Viiruse teiseks laineks olime paremini ette valmistunud ja siin oli suureks abiks ka raamatukapp, kust lugejad said soovitud raamatud kätte lihtsalt ja kontaktivabalt,” selgitas Pärnu Keskraamatukogu teeninduse peaspetsialist Marina Jantson. Koroonakriis erilisi muudatusi raamatukogu lugejate arvus kaasa ei toonud, nende hulk on aastate lõikes olnud kerges languses. Kuid, vaadates laenutatavate teoste sisu, on näha, et inimestel on aega pühenduda loetavasse. „Lugemishuvi suurt tõusu ei ole märgata, kes ei lugenud enne piiranguid, ei hakanud seda tegema ka piirangute ajal. Küll aga täheldasime, et inimesed leidsid iseteeninduskeskkonda kasutades üles ka vanemat kirjandust ning samuti telliti rohkem väärtkirjandust. Leiame, et see muutus tuli sellest, et lugejatel oli rohkem aega loetavasse süveneda,” arutles Jantson.   

Paindlik teenus 
Kuna õues asuv raamatukapp on ligipääsetav ööpäevaringselt, annab see lugejatele vabaduse valida aja, millal teostele järele minna. „Lugejad on raamatukapi kasutamise võimaluse väga hästi vastu võtnud. Meil on juba mitmed püsikliendid, kes soovivad alati oma reserveeritud raamatud saada kätte just välikapist. Õues asuv automaat võimaldab lugejatel oma aega paindlikumalt planeerida, raamatute kätte saamine ei ole enam seotud raamatukogu lahtioleku aegadega,” sõnas Jantson. „Suur osa lugejatest käib oma tellimustel järel kella kaheksa-üheksa paiku õhtul ning nädalavahetusel, mil raamatukogu on suletud.”  

Laenutatud teoste kätte saamine muutus lihtsamaks ka neile, kellel ei ole võimalust ise kohapeale tulla. Kuna raamatud saab välikapist kätte koodiga, mis tuleb sõnumina, siis saab lasta mõnel pereliikmel või sõbral minna raamatuid kapist tooma. „Need, kes ise ei saanud tulla, pidid varem raamatukokku ette helistama ja teatama, kelle nad saadavad oma teostele järele. Nüüd piisab vaid kapi koodi edastamisest.” Pakikapp aitab hoida aega kokku ning seda on mugav kasutada.  

Raamatukapi populaarsuse kasv
Mida aeg edasi, seda rohkem tellitakse teoseid just raamatukappi. Pärnu Keskraamatukogus väljastatakse keskeltläbi 24 raamatupakki päevas. Marina Jantson rääkis, et detsembris ja veebruaris valmistasid nad ligi 300 raamatupakki kuu jooksul, märtsis ja aprillis aga peaaegu 600. „On olnud ka selliseid päevi, kui klikime iga natukese aja tagant haldust lahti, et näha, kas mõni kapp on juba vabanenud, sest valmis pakid on järjekorras ootel.” Keskmine raamatutele järele minemise aeg Pärnu Keskraamatukogus on 12 tundi ehk et raamatud võetakse kapist üldiselt sama päeva jooksul, mil need sinna ka sisestatakse. Raamatupakile järgi minemise rekord on aga kaks minutit.     

Mida toob tulevik?  
Pärnu Keskraamatukogu teeninduse peaspetsialist Marina Jantson eesootava osas optimistlik: „Kindlasti jätkub väljaannete raamatukappi tellimine. Inimesed väärtustavad oma aega ja välikapi kasutamine hoiab seda kindlasti kokku. Eriti praegu, kui siseruumides on maskikandmise kohustus, on värskes õhus raamatutel järel käimine palju mugavam ja mõnusam.” Pakiautomaat on lisateenus, mis muudab raamatute laenutamise veelgi mugavamaks ja kattesaadavamaks. „Raamatukapp kindlasti ei vähenda raamatukogus sees käimist, see toob raamatukokku lugejaid juurde. Inimesed on väga erinevad, mõnele sobib kohapeal käimine ja avastamine, teised teavad täpselt mida tahavad ja neile on parimaks võimaluseks välikapp,” selgitas Jantson.  

Pärnu Keskraamatukogus on raamatukapp olnud kasutusel ligi pool aastat ning Jantson tõdeb, et selle kasutamine on olnud lihtne ja sujuv nii raamatukogu töötajatele kui ka lugejatele: „Kapi haldus on üsna lihtne, seega suuri probleeme ei ole esinenud. Paaril korral on olnud vaid üksikud „näpukad” – näiteks unustatud määrata kapi suurus või lisamata jäänud lugeja telefoninumber, aga need on lihtsasti parandatavad.”  

Cleveron 351 on Viljandi tehnoloogiafirma Cleveroni kompaktne välipakiautomaat, mis on spetsiaalselt loodud väikese ja keskmise suurusega ettevõtete ning asutuste vajadusi arvestades. Selle on efektiivselt kasutusele võtnud ka mitmed raamatukogud üle Eesti – õues asuv pakiautomaat sobib väga hästi laenutatud teoste väljastamiseks. Kapp tarnitakse juba eelnevalt kokkupanduna ning seda on kerge paigaldada. Automaadi mugavaks kasutamiseks on välja töötatud tarkvara, mida on lihtne seadistada. Pakikappi saab hallata veebipõhisest iseteenindusest, kus saab pakkide saatmist vormistada, nende liikumist monitoorida ja statistikat jälgida. Cleveron 351 pakiautomaate on võimalik soetada ükshaaval ning soovi korral on võimalik mooduleid juurde lisada.

Foto: Jakob Meier

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]