Kõik uudised

Arno Kütt Cleveroni 2019. aasta tulemustest ning tulevikuplaanidest

29.05.2020 | Cleveron

2019. aasta oli Cleveroni aegade parim, lõppedes 12,7 miljoni eurose puhaskasumiga. 2020 tuleb ettevõtte jaoks oodatult keeruline, kuna koroonakriisi tekitatud majandusseisak mõjutab tugevalt Cleveroni kliente. Cleveronil on siiski plaan, kuidas 2022 taas uusi rekordeid luua.

Cleveroni juhatuse esimees Arno Kütt nendib, et koroonaviirus on maailma muutunud pelgalt kolme kuuga. "Uus olukord teeb paljude ettevõtete eksisteerimise ülikeeruliseks ja hulk firmasid pankrotistub. Samas annab praegune olukord paljudele uusi võimalusi uuteks arenguhüpeteks ja uute turgude võitmiseks. Viimaste hulka kuulub ka Cleveron," sõnas Kütt.

Möödunud 2019. aastal tegi Cleveron kõigi aegade parima tulemuse. Cleveroni müügitulu oli 66 miljonit eurot, mis on 38% rohkem kui aasta varem. Samuti kasvas puhaskasum, mis oli 12,7 miljonit eurot. Kasum on varasema aastaga võrreldes kasvanud 67%. 

Edu tagasid mitmed tegevused. 2019. aastal muudeti müügistrateegiat ja alustati globaalse müügivõrgustiku ülesehitamist, eesmärgiga pakkuda Cleveroni lahendusi üle kogu maailma. Kanda kinniti lisaks Euroopale ja Põhja-Ameerikale ka Lõuna-Ameerikas, Aasias, Okeaanias ning Lähis-Idas.  

Turule toodi ka kaks uut pakirobotit - Cleveron 403 ja Cleveron 501. Cleveron 403 on robootiline pakiautomaat keskmise ja väiksema pakimahuga ettevõtetele. Cleveron 501 on mõeldud toidukaupade kontaktivabaks üleandmiseks, sest selle kaks temperatuuritsooni võimaldavad säilitada ja üle anda nii jahutatud temperatuuri kui ka sügavkülmuta vajavaid tooteid.  

COVID-19 pani maailma ja selle majanduse seisma, mõjutades rängalt ka jaemüügisektorit, kus aga tegutsevad Cleveroni peamised kliendid. Ka Cleveroni Viljandi tehas oli haigestumiste vältimiseks paar nädalat suletud ning töötajad tegid pea kaks kuud kaugtööd. Seetõttu on ka oodatav, et 2020. aasta ei möödu käibe kasvatamise tähe all, vaid tegevused planeeritakse selliselt, et kriisi tekitatud mõju võimalikult edukalt üle elada.

"Käesoleval aastal kindlasti positiivseid majandustulemusi ei tule," nentib Arno Kütt. "Praktiliselt kõik meie kliendid on koroonakriisi tõttu kandnud suurt kahju. Paljud jaeketid on olnud paar kuud suletud, hooajakaubad müümata ja tänane majandusseis ning likviidsus pole kiita. Investeeringud on peatatud kuni olukorra stabiliseerumiseni. Kõik see kajastub ka Cleveroni tulemustes. Käesoleva aasta esimeseks poolaastaks prognoosime käibelangust 87% ja peame tõenäoliselt vastu võtma 3 miljoni eurose kahjumi." Kütt siiski kinnitab, et Cleveron suudab raske aja üle elada. "Ettevõtte finantsseis on täna tugev. Meil on 9 miljonit eurot vaba raha ja meil puuduvad pangalaenud. See olukord annab meile võimaluse jätkata tootearendusega ning jõuliselt panustada müügivõrgu laienemisse."

Kuid Cleveronil on plaan, kuidas uues olukorra ellu jääda ning peagi taas uusi käiberekordeid püstitada.

2020. aasta teisel poolaastal plaanime avada Cleveroni esimese välisfiliaali ja seda meie suurimal turul USA-s. Tänu esindusele saame olla lähemal ning tegutseda operatiivsemalt meie Põhja- ja Lõuna-Ameerika klientide jaoks, toetada edasimüüjaid ning teha koolitusi kohapeal.

Muudatused toimuvad ka ettevõtte struktuuris. Seni väga palju otsesuhtlusest sõltunud müügtöö muutub palju digitaalsemaks ja liigub veebi, et kiiresti kohaneda reisimispiirangute, -võimaluste ja ka -hirmudega. Ettevõtte kiire reageerimise ja paindlikkuse suurendamiseks viime lihtsama töö, sealhulgas toodete koostamise, partnerettevõtete juurde, vajadusel teeme lõppkooste sihtriigis. Kogu tarneahela muudame agiilseks ja digitaalseks.

Cleveroni 2020. ja 2021. aasta põhifookust mõjutab toidukaupade e-kaubanduse järsk ja meie hinnangul pöördumatu kasv. Seetõttu jätkame toidukaupade väljastamiseks mõeldud roboti Cleveron 501 jõulist turundamist ja müüki jaekettidele. Lisaks võtame taas fookusesse erakliendid, keskendudes veelgi enam eraisikutele mõeldud pakiautomaatide arendamist, piloteerimist ja masstootmisesse viimist. Jätkame ka tuleviku internetitoidupoe tehnoloogia arendamist ja testimist ning piloteerimist. Lisaks a lustame pilooti kaugjuhitavate poolautonoomsete kullersõidukitega, mis toimetavad Viljandi e-poe klientidele toidukaupu koju kätte.

Seoses muudatustega majanduses, ettevõtte struktuuris ja lähiaja prognoosides on paraku hädavajalikud ka muudatused töökohtade osas. Oleme pidanud kaotama umbes 50 töökohta, hõlmates nii koondamisi kui ka omal soovil lahkujaid. Siinjuures aga loodame, et teise poolaasta tegevuste taastumisel aame sama palju töökohti ka juurde luua, mis on ilmselt suunatud eelkõige müüki ja turundusse.

Kokkuvõtteks - 2019 oli Cleveroni jaoks super aasta. 2020 läheb koroona kriisi mõjude all, mis tingib muudatusi struktuuris ja tegevusmudelis. Oleme siiski kindlad, et Cleveron suudab olukorraga kiiresti kohaneda. Prognooside kohasel läheb järgmine aasta meie jaoks taastumise tähe all ja uusi rekordeid lähme püüdma aastal 2022.


Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]