Kõik uudised

Eesti suurimad jaeketid võtsid kasutusele Cleveroni toidurobotid

05.06.2020 | Cleveron, Cleveron 501, Selver, Coop, Prisma

Eesti Coop, Selver ja Prisma on maailmas esimeste seas, kes kasutavad e-poest tellitud toidukaupade üleandmiseks Cleveroni robootilist lahendust Cleveron 501. Kauplusest eraldi seisvas toidurobotis saab hoiustada nii tava- kui ka sügavkülmatooteid ning klient saab need kätte ise, valides tellimisel endale sobiva ajaakna. Toidurobotid on paigaldatud Tallinnasse, kaupluste juures olevatesse parklatesse, et sinna saaks autoga mugavalt ligi pääseda. 

Cleveroni juhatuse esimehe Arno Küti sõnul on ettevõte juba ammu arvanud, et tulevikus ostab suurem osa tarbijaid oma toidukaupu e-poest, sest see on mugav ja hoiab aega kokku. „Seetõttu lõimegi toiduroboti, kust saab kauba kätte kiiresti ning millele saab endale sobival ajal järele minna,“ selgitas Kütt. „Koroonakriis tõi tuleviku kohale. Mitmekordistunud toidukaupade veebist ostmine vaid kinnitas, et see on suund, kuhu maailm liigub. Cleveronil oli jaekette aitav toode olemas ja nii tegimegi Eesti kauplejatele pakkumise.“ Küti sõnul on just toidurobot see, mille vastu koroonakriisist vaikselt taastuvad maailma jaeketid peamiselt huvi tunnevad. „Olen kindel, et paari aasta pärast on nii toidurobot kui ka kriisi ajal kiirkorras loodud väikeettevõtete pakiautomaat tavapärane igal pool maailmas.“ 

Kuigi Cleveronil on kliente USA-st Uus-Meremaani, paistavad Eesti jaeketid silma oma innovatsioonile avatuse ja kiire otsustamisvõime poolest. „Siin saab ainult kiidusõnu jagada. Tavaliselt kestavad läbirääkimised mitmeid kuid, muudkui arutatakse ja arutatakse. Nii Coopi, Selveri kui ka Prisma puhul oli robot püsti vaid paar nädalat pärast esimest kõnet,“ kiitis eestlaste koostööd Kütt. „Meie kaupmehed hindavad oma klientide mugavust ja tahavad selle nimel ka kiiresti tegutseda.“ 

Esimese Eesti jaeketina paigaldas Cleveroni toiduroboti Tallinnasse Coop. Eesti toidukaubanduse turuliidri Coop Eesti arendusdirektori Asko Puki sõnul on AI lahendused kaubanduse lahutamatu osa juba täna. „Kauplused muutuvad nutikamaks nii seest kui ka väljast ning nutikas toidukapp võib toidukaubandust juba lähitulevikus kardinaalselt muuta. Mõelge vaid – mitukümmend tuhat erinevat kaubaartiklit on võimalik kätte saada vähem kui 25-ruutmeetrisest toidukapist ja kaup püsib perfektsetes tingimustes nii palava suvepäeva kui ka krõbeda talveilmaga. See on ideaalne lahendus tiheda asustusega linnakus, et säästa ruumi, aga ka hõreda asustusega maapiirkonnas, kus muidu poleks nii suurt sortimenti saadaval,“ sõnas Asko Pukk.

Prisma Peremarket on Cleveroniga koostöös paigaldanud toiduroboti Tallinnas Lasnamäele ja hetkel toimub selle testimine. Selveri toidurobot asub Tallinnas Peetri Selveri ees ning on klientide kasutuses olnud 2 nädalat.

Cleveron 501 on kahetsooniline robootiline lahendus, mis loodud veebist tellitud toidukaupade väljastamiseks. Toiduroboti saab paigaldada parklasse või kasvõi Pärnu randa, sest ilmastikukindel masin vajab töötamiseks vaid elektrit ja võrguühendust. Kaupluse klient teeb e-poest tellimuse ning valib kättesaamiseks endale sobiva ajaakna. Tellimuse täitmisel saabub telefonile sõnum kättesaamiskoodiga. Koodi sisestamise peale toob robot tellitud kauba kasutajakonsooli, misjärel saab need mugavalt kasvõi otse autosse tõsta. 

Lisaks Eestile on Cleveron 501 piloteerimisel veel Taanis, Suurbritannias ja USAs. Eriolukorra ajal arendas Cleveron kiirkorras välja ka lihtsa väikese pakiautomaadi Cleveron 351, mille Eesti väikeettevõtted, autoteenindused, varuosamüüjad jt on kiiresti omaks võtnud. Koroonakriisi põhjustatud majandusseisak on mõjutanud nii Cleveroni kui ka selle kliente. Kontaktivaba üleandmist võimaldavate lahenduste loojana ollakse aga kindel, et inimeste ostlemisharjumused on pöördumatult veebi liikunud ning pakiautomaatide kasutamine muutub peagi laialdaseks kogu maailmas.

Pilt: Hendrik Osula | Selver

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]