Kõik uudised

Viljandi haigla pakikappi armastavad nii külastajad, patsiendid kui ka töötajad

11.08.2021 | Cleveron, Cleveron 351, Viljandi haigla

Viljandi haigla on esimene haigla Eestis, kes on kasutusele võtnud isikliku pakikapi, mille abil saavad lähedased jätta ravil viibivale patsientidele saadetisi. Automaat on seal kasutusel olnud alates 2020. aasta detsembrist. Vajadus uudseks lahenduseks pakkide üleandmiseks ja vastuvõtmiseks tekkis koroonakriisi ajal, mil haiglasse ei olnud külastajad lubatud, kuid lähedasid soovisid patsientidele saata mõned esemed või muud meelehead. Pakikapi abil saab seda teha ka inimkontakti vabalt, mis tol ajal oli eriti oluline. Viljandi haigla on hea näide, et pakiautomaat ei ole mõeldud vaid logistikafirmadele, selle saavad kasutusele võtta kõik asutused ja ettevõtted.


Kui 2020. aasta kevadel, koroonakriisi esimese laine ajal, keelati patsientide külastamine haiglates ning samuti neile pakkide viimine, hakkas SA Viljandi Haigla koostööteenuste juht Krista Valdvee otsima võimalikku lahendust, et lähedased saaksid soovi korral ravil viibivatele omastele pakke saata. Tihtilugu just säärased väikepakid aitavad patsientide meele rõõmsana hoida. „2020. aasta kevadel keelati nakkusohu vältimiseks patsientide külastamine ning neile pakkide toomine. Suvel piirangud lõdvenesid, kuid sügisest nõudis olukord taas külastamise keelamist. Haiglas viibivatele patsientidele sai asju tuua infolauda vaid tööpäevadel ja hommikul kella seitsmest kuni neljani pärastlõunal,” kirjeldab Valdvee uuenenud olukorda koroonakriisi alguses. „Sageli elavad aga ravil viibijate lähedased Viljandist kaugel või ei saa nad muul põhjusel tööpäeval pakki tooma tulla. Seetõttu vajasime lahendust õhtuteks ja nädalavahetusteks. Kuna patsientidele toodavate saadetiste hulka on raske prognoosida, siis ei tundunud mõttekas hoida tööl inimest, kes võtaks neid vastu,” räägib Valdvee. Seetõttu otsustatigi pöörduda Cleveroni poole, et leida võimalik lahendus. Cleveron on ju Viljandi tehnoloogiafirma ning tihtilugu just viljandlased saavad esimestena katsetada uudseid robootilisi tooteid ning on juba erinevate pakiautomaatide ja muude lahendustega harjunud.

Aja efektiivsem rakendamine
Ööpäevaringselt avatud teenuse jaoks sobib kõige paremini välipakiautomaat Cleveron 351. Nüüd saavad külastajad jätta saadetisi haigla peasissekäigu juures asuvasse masinasse ööpäevaringselt ning neile sobival ajal. „Me oleme väga rahul selle võimalusega, et patsientide lähedased saavad tuua pakke endale sobival ajal ning personal neid välja võtta vastavalt sellele, kuidas töökorraldus võimaldab,” räägib Valdvee kogemusest pakikapiga. Kui algselt oli vajadus, et lähedased saaksid saata pakke ravil viibijatele, siis nüüdseks on automaadi kasutamisotstarve laiem. Näiteks jätavad ka kullerid IT- ja tehnikaosakondadele mõeldud kaubad kappi.

„Kindlasti julgustan ka teisi tervishoiu- ja hoolekandeasutusi proovima lahendusi, mis võimaldavad tööjõu mõtestatumat rakendamist.”
- Krista Valdvee, SA Viljandi Haigla koostööteenuste juht

Nii nagu iga uue asjaga, on algselt vaja aega harjumiseks. Nüüdseks, pea pool aastat hiljem, on Viljandi haigla töötajad uudse süsteemiga harjunud. Automaadi on omaks võtnud ka külastajad. Eks küsimusi ja arusaamatusi tuleb ette, kuid need saab lahendatud klienditoe abil telefoni teel.

Vajadus pakikapi järele jääb
Kui vajadus automaadi järele tekkis ajal, mil külastajad ei olnud haiglasse lubatud, siis võib õigustatult küsida, et kuidas muutub pakikapi kasutamine, kui külastajad on taas lubatud patsiente vaatama ning saavad pakid ise üle anda. Krista Valdvee on selles osas optimistlik: „Mõistagi antakse külastamise lubamisel toodud saadetised otse patsiendile, kuid kahtlemata jääb olukordi, mil on midagi kiiresti vaja üle anda külastusaja väliselt või ei ole patsiendi külastamine mingil põhjusel võimalik.” Ka kullerid jätavad endiselt haiglale mõeldud kaubad kappi. „Kui kullerid toovad pakid automaati, siis saavad meie töötajad need sealt välja võtta neile, mitte kullerile sobival ajal.”

Lihtne kasutada
Paki jätmine haiglas viibivale patsiendile on mugav. Esmakordsel kasutamisel peab isik, kes soovib ravil viibivale inimesele pakki jätta, alla laadima CollectNet mobiilirakenduse ning registreerima end kasutajaks. Vajadusel saab seda teha ka haigla Wifi-võrgus. Pakiautomaadi juures tuleb rakendus avada, skannida masinal olev QR-kood, valida patsiendi osakond ja pakikoha suurus. Seejärel avaneb kapiuks, pakk tuleb asetada riiulile ning uks sulgeda. Vabal ajahetkel saabub haigla töötaja, kes võtab saadetise kapist ning toimetab selle õige inimeseni.

On levimas ütelus, et eestlased on pakiautomaatide rahvas. Tundub, et see peab ka paika ning pakkide kättesaamine ja üleandmine endale sobival ajal on muutumas üha tavapärasemaks. Viljandi haigla on hea näide nutikast asutusest, kes on antud lahenduse kasutusele võtnud oma töökorralduse paremaks muutmiseks. Cleveron 351 on välitingimustesse mõeldud pakiautomaat, mis tarnitakse juba eelnevalt kokku panduna, seda on kerge paigaldada ja kasutusele võtta. Masin on vaja vaid pakendist välja võtta, õigesse kohta tõsta, vajalikud ühendused paika seada ning see ongi valmis kasutamiseks. Kui on soovi automaadi pakikohtade arvu suurendada, siis on võimalik mooduleid juurde lisada. Välipakiautomaati kasutavad täna juba mitmed raamatukogud, omavalitsused, autoettevõtted, logistikafirmad ja mitmed ettevõtted muudest valdkondadest.

Foto: Viljandi haigla 

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]