Kõik uudised

4 asja, mida oleme õppinud e-kaubanduse automatiseerimisest COVID-19 pandeemia käigus

14.04.2020 | Cleveron

Cleveron pakub veebist tellitud kaupade kättetoimetamise lahendusi juhtivatele jaemüüjatele üle maailma. Omades 30 klienti 24 riigis, on meil olnud ainulaadne võimalus jälgida, kuidas COVID-19 kriis on mõjutanud e-kaubandust ja äritegevust üldiselt maailma eri paigus. Siin on neli asja, mis on meile viimase kuu jooksul selgeks saanud.

1.       Mitme tarnevõimaluse pakkumine on kindel eelis

… Ja see ei tähenda ainult kaupadele poodi ise järele tulemise ja koju toimetamise vahel valida andmist. Kui enne kriisi katsetasid kaupade poeukse taga kohaletoimetamisega vaid üksikud jaemüüjad, on nüüd tekkinud kõikjal suur tung see käima saada. Kulleriga kojutoimetamine võtab hetkel tellimuste täitmise raskuste ja nõudluse järsu suurenemise tõttu kaua aega. Poes kohapeal ostlemise suhtes kehtib aga palju piiranguid ja vahetu inimkontakti ohu tõttu pole see ka kuigi turvaline. See tähendab, et poeväline kohaletoimetamine pakub tarbijatele mugavamat viisi toidukaupade või majapidamistarvete kättesaamiseks.

Meie klientidel, kes on võtnud kasutusele õues asuvad pakiautomaadid või -robotid, on pakimahud kasvanud nüüd isegi suuremaks kui jõulude ajal. Välilahendused on klientidele kasutatavad ööpäev läbi ja töötavad isegi siis, kui füüsilised kauplused on suletud. Samuti võimaldavad need tarbijatel kaubad kätte saada ilma, et selleks peaks teise inimesega vahetult kokku puutuma, mis on praegustes oludes ülioluline.

2.       Eestlased on tõeline pakiautomaadirahvas

Eesti logistikaettevõtted ja pakiautomaatide võrgu operaatorid on pakimahtude järsu kasvuga toimetulemisega hädas. Just nagu jõulud oleks taas kätte jõudnud. Märtsi teises pooles ja aprilli alguses kasvasid e-kaubanduses ostumahud 35–40%. Cleveroni pakirobotite ühisvõrgus CollectNet on mahud rekordilised.

Viiruse leviku tõkestamiseks sulges Eesti valitsus 27. märtsil kõik kaubanduskeskused, jättes avatuks ainult toidukauplused, esmatähtsate teenuste pakkujad ja apteegid. Seetõttu otsivad tarbijad kaupade kontaktivaba kättesaamise võimalusi ja tellivad neid pakiautomaatidesse, mis on nüüd pilgeni täis.

Eestlased on pakiautomaate kasutanud juba üle 10 aasta (siin on osaliselt „süüdi“ ka Cleveron) kaupade nii ettevõttelt tarbijale kui ka tarbijalt tarbijale toimetamiseks ning mitmel logistikaettevõttel on olemas üleriigiline automaatide võrk. Põhjuseid, miks eestlased pakiautomaate eelistavad, on palju. Nende kaudu saavad kliendid oma pakid sageli kiiremini kätte kui kulleriga, see on soodsam, samuti mugav, sest pakiautomaate leidub kõikjal, ja – rõhutame veelkord – inimkontaktivaba. Ning üks ehk mõnevõrra üllatav suundumus: kuna kõige populaarsemad pakiautomaadid on pidevalt täis, on inimesed hakanud oma pakke tellima automaatidesse, mis asuvad mõnes vaiksemas kohas, teinekord lausa linna teises otsas. See võib olla küll ebamugavam, kuid see-eest saab kaubad kiiremini kätte.  

Iga pisiasi on oluline. Meie kliendid, kes kasutavad nii pakiroboteid kui ka kappautomaate, on täheldanud, et kliendid eelistavad varasemast rohkem pakiroboteid. Nende kahe lahenduse erinevus seisneb selles, mitu korda klient peab ekraani puudutama: roboti kaudu saab paki kätte vähemate puudutustega. Kinnaste kandmine või käte desinfitseerimine pärast automaadi kasutamist muudab teenuse veelgi turvalisemaks.

3.       Isegi väikesed ettevõtted on hakanud uuendusi tegema ja internetti kolima

Enne pandeemiat kasutati suurte jaemüüjate tulevikustrateegiatest rääkides sageli sõnu veebipood, omnikanal, click and collect (ingl kliki ja mine järele) ja BOPIS (ingl lüh osta veebist ja mine poodi järele). Kas nad investeerivad automatiseerimisse? Milliseid uuendusi nad kavandavad? Hetkel on internetti kolimine paljudel juhtudel ainus viis, kuidas ettevõtte saab tegevust jätkata, isegi väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks.

Oleme viimasel ajal saanud senisest oluliselt rohkem päringuid väikeettevõtetelt, kes otsivad väikeste pakikoguste jaoks sobivat automaati. Ehkki probleemid pakkide kohaletoimetamisega olid olemas juba ammu enne kriisi, on pandeemia sundinud väiksemad ettevõtted innovatsioonirajale, leidmaks uusi viise, kuidas kliente teenindada. Ja ettevõtete omanikud näevad võimalusi igal pool. Näiteks üks autode edasimüüja kasutab meie pakiautomaadimudelit Cleveron 301 autovõtmete üleandmispunktina, mis on avatud ööpäev läbi. Kliendid kasutavad automaati varuosade kättesaamiseks, auto hooldusse või rehvivahetusse toomisel autovõtmete üleandmiseks ja rendiautode tagastamiseks.  

4.       Enam pole küsimus kas automatiseerida, vaid millal

Cleveron on pakiautomaatide ja -robotite loomisega tegelenud juba aastaid. Oleme korduvalt kuulnud, et meie tooted on natuke liiga futuristlikud. Eesti ettevõttena oleme näinud oma silmaga, kuidas selline mugav lahendus nagu pakiautomaat muudab inimeste tarne-eelistusi ja loob uusi ärivõimalusi, võimaldades näiteks pakke tarbijalt tarbijale saata. Tohutu huvi põhjal, mis on tekkinud meie toodete vastu – alates nutikappidest kuni toidukaupade pakirobotini –, ja arvestades, et inimeste ostuharjumused on muutumas kiiresti kogu maailmas, võime öelda, et sellest kriisist edasi on click-and-collect-protsessi automatiseerimine peatähtis, mitte miski, mida võiks ehk kunagi tulevikus kaaluda.

Cleveroni pakiautomaatide ja -robotite kohta lisateabe saamiseks võtke meiega ühendust e-posti aadressil [email protected].

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]