Kõik uudised

Cleveron 15: Eesti robotid ja Ladina-Ameerika jaekaubanduse kuningas

28.07.2022 | Cleveron

Cleveroni tooteid võib leida üle maailma, kokku 47-st riigist. Missuguses linnas aga võiks meie robootilisi masinaid olla kõige rohkem? Sellele teab vastust Cleveroni Ladina-Ameerika regioonijuht Marge Taivere, kes on ettevõttes nüüdseks töötanud veidi üle nelja aasta ning kes on olnud Cleveroni Ladina-Ameerika turule sisenemise juures. Cleveron tähistab juulis oma 15. sünnipäeva ning selleks puhuks palusime regioonijuhil avada Ladina-Ameerika turu telgitaguseid.  

Pöördelised ajad ja sündmused  

Marge liitus Cleveroniga vahetult enne seda, kui käivitati „Piloot 40“ projekt, mille eesmärgiks oli viia läbi pilootprojektid maailma neljakümne suurima jaemüüjaga. „Tulin Cleveroni suurkliendihalduriks ja kohe hakkas pihta tormiline „Piloot 40“ ettevõtmine. Täna saan öelda, et tänaseks oleme pea kõikide sihiks võetud ettevõtetega pilootprojektideni jõudnud. Kuigi kõiki projekte ei saatnud edu ning tänaste teadmiste juures ei oleks ka kõigiga seda läbi viinud, siis tol hetkel oli see väga uus, põnev ning võimalusi täis,“ räägib Marge sütitavalt oma esimesest aastast ettevõttes.

Kui eelnimetatud eesmärk võis kõlada pööraselt, siis sama meeletu oli ka suurkliendihalduri igapäevatöö, kui käidi üle maailma klientidega kohtumas. Tegemist oli 2019. aastaga, mil keegi ei osanud aimatagi lähenevat viirusepandeemiat ning et mõne aja pärast ei olegi võimalik enam reisida. „Mäletan hästi, kuidas tulin Uus-Meremaalt, kus olin olnud kaks päeva, olin kolm päeva kodus ja siis lendasin Tšiilisse, kus veetsin kolm päeva. See oli väga pöörane aeg! Sel aastal oli mul üle 100 töölennu,“ kirjeldab Marge ning lisab, et 2020 aasta meeldis juba rohkem, kuna oli selles osas rahulikum. Nüüdseks külastab ta oma regiooni korra aastas ja viibib kohapeal mitu nädalat.

Kuidas aga käivitus Cleveroni Ladina-Ameerika turg ja saadi kliendiks Lõuna-Ameerika üks suurimaid kaubamajade kette, Falabella? „Piloot 40“ projekti ajal võttis Cleveroniga ühendust Falabella esindaja, kes otsis võimalusi, kuidas klientidele pakid efektiivselt üle anda. Marge jaoks tundus ettevõte potentsiaalikana: „Nad olid väga sihikindlad ning soovisid meie tehnoloogiat. Tegime ettepaneku, et nad tuleksid Eestisse, siis saame kohapeal asju arutada ja näidata. Ja nad tulid!” Regioonijuht kirjeldab värvikalt, kuidas Falabella esindajad tulid päikeselisest Tšiilist jaanuarikuus Eestisse, kus oli sel ajal külm, kõle ja märg. „Koheselt oli aru saada, et nad oma tunnevad valdkonda ja endiselt on näha, et neid päriselt huvitab efektiivsus ja hea klienditeenindus. Meie tooted on ettevõtte jaoks investeering ning võib öelda, et sääraste projektide edukus sõltub ka sellest, kui kõrgel tasemel neid ettevõttesiseselt toetatakse.”

„Koheselt oli aru saada, et nad oma valdkonda tunnevad ja endiselt on näha, et neid päriselt huvitab efektiivsus ja hea klienditeenindus. Meie tooted on ettevõtte jaoks investeering ning võib öelda, et sääraste projektide edukus sõltub ka sellest, kui kõrgel tasemel neid ettevõttesiseselt toetatakse.”

Taolistel suurettevõtetel nagu Falabella on üldjuhul ettevõtte eesotsas ka innovatsioonijuhid, kes pidevalt otsivad üle maailma uusi tehnoloogilisi lahendusi, kuidas protsesse efektiivsemaks muuta ning kliendikogemust täiustada. Sageli reisitakse üle maailma, et näha, mllised on sarnaste ettevõtete kitsaskohad ning kuidas nemad on olukordi lahendanud. Falabella innovatsioonijuht oli kursis Cleveron 402 robotiga Zara poes Stratfordis ning seda mindi kohapeale uurima, et näha kuidas see päriselus töötab. „Sel päeval istusid nad seal kaks tundi ja selle aja jooksul ei kasutatud kordagi seda masinat! Kuid tõenäoliselt keegi siiski läks oma pakile järele, kuna neile meie lahendus meeldis. Mäletan hästi vau-efekti, mida suutsime pakkuda ka siis, kui nad meil külas olid, sest siis saime juba lähemalt tutvustada oma tehnoloogia eeliseid.“


Ladina-Ameerika arenenud veebikaubandus

Lõuna-Ameerikas avastati veebikaubanduse potentsiaal tunduvalt varem kui Euroopas ning seda on pidevalt ka arendatud. „Ladina-Ameerikas on kolm suurt kaubandusketti. Nad on juba kümme aastat arendanud internetikaubandust ning pakkide kättesaamise teenust, võrdluseks Euroopas on seda tehtud umbes viis aastat. Kuna neil ei ole sellist postiteenust kojukande osas nagu meil, siis neil oli välja töötatud poest kaupade üleandmise süsteem. Nad nägid suurt võitu selles, et inimesed tulevad oma tellimustele kohapeale järele, kuna suure tõenäosusega ostavad nad poes olles veel lisaks. Selle niši nad tõesti tabasid ära,“ toob regioonijuht esile Lõuna-Ameerika turuspetsiifika.

Missuguse probleemiga Falabella silmitsi seisis? Kuigi neil oli hästi välja töötatud pakkide üleandmise süsteem, oli see kulukas: ajaliselt nii töötajatele kui ka klientidele, tööl oli mitukümmned inimest ning kulus ka palju laopinda. Esimest korda Tšiilis olles tabas Marget Falabella pakkide väljastussaalis hämming: „Me ei olnud midagi sellist varem näinud! Tellimuste väljastuskoht oli kui kinosaal. Ruumi ühes otsas oli mitukümmend letti klienditeenindajatega ning nende vastas saal umbes kahesaja tooliga, kus inimesed ootavad oma korda, et pakk kätte saada. Nii võibki kliendil kohapeal kuluda ligi kolmveerand tundi. Lisaks töötas laos palju inimesi, sest see ladu oli üüratu. Mida suuremaks muudetakse ladu, seda rohkem antakse käest ära kaubanduspinda ning seda ei soovita. Sellisel juhul saaks poest postkontor,“ kirjeldab Marge. „Siinkohal aitavadki Cleveroni pakirobotid pakkuda efektiivset viimase miili tarnet: klient saab robotist paki kätte mõne sekundiga ja tellimused on paigutatud optimaalselt robotisse. Falabellaga suheldes oli kohe näha, et nende klient oli harjunud saama oma pakid kohapeal kätte, nad olid selleks ajaks arendanud juba kaheksa aastat veebimüüki ja see oli nende peamine kanal. Tol ajal väljastasid nad ühes poes ligi 2000 pakki päevas. Tänaseks annavad Cleveroni robotid oma panuse, et kõige suuremates keskustes väljastada 5000-6000 veebitellimust päevas – see on meeletu maht.“ Falabellal on nüüdseks pea nelikümmend masinat erinevates kaubanduskeskustes kolmes riigis ning mõnes poes lausa kaks. Kõige suuremate masinate pikkus on pea 14 meetrit.

„Juba tol ajal väljastasid nad ühes poes 2000 pakki päevas. Tänaseks annavad Cleveroni robotid oma panuse, et kõige suuremates keskustes väljastada 5000-6000 veebitellimust päevas – see on meeletu maht.“

Võõras kultuuriruum ja kliendisegment

„Peamine eesmärk, mille Falabella oma presentatsioonides ka välja toob, on soov olla suurim jaemüüja nii veebis kui ka füüsilistes poodides. Selle eesmärgi nimel nad tõesti pingutavad. Kui nad meiega koostööd alustasid, siis võtsid nad tegelikult suure riski, kuna me ei olnud seal piirkonnas sees, puudus ka hoolduspartner.” Kuid Falabella leidis, et Cleveroni masinad aitavad neil oma eesmärgini lähemale jõuda. Marge toob veel välja humoorika olukorra, kui ettevõtte esindajad tulid 2019. aasta juulis Eestisse ja neile tutvustati siinset kultuuri: mindi sauna ja söödi suitsuangerjat. „Olin neile varem öelnud, et saunas on 110-115 kraadi kuuma. Ja nad ei uskunud mind! Iga kord kui nad kohtusid mõne uue inimesega meie kontoris, siis nad küsisid, et kas tõesti on võimalik olla ruumis, mis on samal temperatuuril, kus vesi keema läheb?!“ räägib Marge oma huvitavamatest kogemustest.

 „Olin neile varem öelnud, et saunas on nii 110-115 kraadi kuuma. Ja nad ei uskunud mind! Iga kord kui nad kohtusid mõne uue inimesega meie kontoris, siis nad küsisid, et kas tõesti on võimalik olla ruumis, mis on samal temperatuuril, kus vesi keema läheb?!“

Sealsete klientide ja koostööpartnerite puhul hindab Marge väga nende otsekohesust, lahendustele orienteeritust ja punktuaalsust. Ta ei mäleta hetke, mil keegi oleks kohtumisele hilinenud. Keeruline on öelda, kui palju meil seal täpselt kliente on, kuna 2020. aastal läksime üle distribuutor-mudelile ja antud piirkonnas on partneriks Vigatec. „Ladina-Ameerika on kindlasti see piirkond, kuhu on keeruline otse müüa – meil on ajavahe ja keelebarjäär. Koroona ka kaasa ei aidanud, kuna me ei saanud inimesi välja koolitada, masinaid üles seada ja asjades on viide sees. Müüki veab meil kohapel distribuutor, kellega koostöö on väga hea!”

Kontoris võib aga aeg-ajalt sattuda peale, kui Marge kellegagi hispaania keeles suhtleb. Keele õppis ta ära vaid paar aastat tagasi. „Võib öelda, et hispaania keele õppimine oli minu koroona-projekt. Ajendiks oli 2019. aasta oktoober, kui jäin Tšiili pealinnas Santiagos massirahutuste sisse lõksu. Ühe päevaga olid tänavatel tangid ja lõkked. Olin lennujaamas kinni. Kohalike äripartnerite abiga sain lõpuks hotelli, kuid sel hetkel ütlesin, et mina sinna enam tagasi ei lähe, kuna ei oska kohalikku keelt ja sellega kadus ka turvatunne. Kuid kohalike äripartnerite tugev personaalne tugi ajendas turuga edasi tegelema. Seetõttu otsustasingi hakata hispaania keelt õppima,” kirjeldab Marge tormilisi sündmuseid, kuid nüüdseks räägib ta vabalt hispaania keelt. „Ja usukumatu on see, et neli kuud hiljem läksime sinna koos Eesti presidendi Kersti Kaljulaidiga, kes külastas meie klienti oma Lõuna-Ameerika viisidi käigus.”  

„Hispaania keele õppimine oli minu koroona-projekt. Ajendiks oli 2019. aasta oktoober, kui jäin Tšiili pealinnas Santiagos massirahutuste sisse lõksu. Ühe päevaga olid tänavatel tangid ja lõkked.”

Mis on Marget nii kaua Cleveronis hoidnud? „Olen saanud juhtida oma piirkonda ja seda väga kiire kasvu ajal. Teiseks on kindlasti vabadus – saan ise otsustada ja vajadusel ka kuus nädalat Tšiilis olla,” hindab ta võimalusi, mida Cleveron on pakkunud. „Siin on ka palju muutuseid toimunud, mis on teinud meie elu palju põnevamaks. Oleme selle ajaga tohutult arenenud ja täna me ei sõltu enam ühestki kliendist,” lausub Marge. Kuid vastuseta on jäänud küsimus, et mis linnad on kõige suurema Cleveroni robotite populatsiooniga? „Esimesel kohal on kindlasti Santiago ja teisel arvatavasti Lima,” lausub regioonijuht.

25. juulil tähistas Cleveron oma 15. sünnipäeva.

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]