Kõik uudised

E-kaubanduse õitseng ja uued tuuled tarbijakäitumises – kuidas nendega kaasnevate pakkide hulgaga toime tulla?

13.07.2022 | Cleveron, automatiseerimine, e-kaubandus
E-kaubanduse kiire kasv pole vast enam kellelegi uudis; Covid-19 viiruse levik andis sellele vaid hoogu juurde. Üha enam inimesi eelistab ostelda veebis: kartus viiruste ees ning erimeetmed koroonapandeemia leviku tõkestamiseks on muutnud tarbijate harjumusi. 2020. aastal kulutati veebis osteldes 20% rohkem raha võrreldes aasta varasemaga ning prognooside kohaselt kasvab see summa igal aastal 11%. Olgem ausad, veebis ostlemine on mugav ning aega säästev. Statista prognooside kohaselt osteldakse 2025. aastal internetis 7,4 trillioni USA dollari eest, mis on 43%-line kasv võrreldes 2021. aastaga. Kujutage ette seda pakkide hulka, mis on selle tulemusena vaja klientideni toimetada. Missugused on kõige efektiivsemad lahendused antud pakkide hulga käsitlemiseks, ilma et klientide rahulolu selle tõttu kannataks?

Kas on midagi, mida ei saa internetist osta?!
Kuigi kaupluses kohapeal on võimalik esemeid oma käega katsuda ning vaadata, tuleb tunnistada, et ka e-poes ostlemises on oma võlu – seda saab teha mugavalt kodus diivanil või ühistronspordis töölt koju sõites. Veebipoes ostlemine on väga lihtne: tuleb valida sobivad tooted, lisada need virtuaalsesse ostukorvi ning ostu eest kiiresti tasuda. Internetist osteldes ei pea otsima parkimiskohta ostukeskuse ees või seisma järjekorras, et oma kauba eest tasuda.

Aastaid tagasi tundus mõte rõivaste e-poest ostlemisest kummalisena, kuna nende sobivust ei olnud võimalik enne ostu sooritamist kontrollida. Täna aga on rõivad teisel kohal internestist enim ostetud toodete seas ning prognooside kohaselt kulutavad tarbijad iga aasta pea 17% rohkem just virtuaalselt riiete ostmiseks. Kõige populaarsem tootekategooria, mida tarbijad eelistavad internetist tellida, on elektroonika – trend näitab iga aasta 11%-list kasvu. Tarbijate ostlemisharjumused on kahe viimase aastaga totaalselt muutunud. Üha enam kliente ostavad oma iganädalast toidukaupa just veebist. Vastavalt Statista uuringule on just toiduvaldkond see, mis näeb kõige kiiremat tõusu – 37% aastas. Mitut asja oskate nimetada, mida ei ole võimalik e-poest osta?

Miks inimesed eelistavad veebis ostelda? Mugavus, mugavus, mugavus. Internetis ostlemine on kiire ja lihtne; mitmed ettevõtted pakuvad ka tasuta tarnet, kui ostukorv ületab teatud summa. Statista uuringu põhjal 51% ostlejatest toovadki välja tasuta kohaletoimetamise peamise põhjusena, miks nad e-poodides ostlevad. Uuringu põhjal nimetavad tarbijad esiviisikus veel allahindlusi, teiste ostlejate tagasiside olemasolu, lihtsat tasumise süsteemi ja järgmise päeva tarnet. Kuid, kui palju maksab tasuta tarne? Kindlat summat on keeruline öelda, kuid kindel on, et see tasu on eelnevalt juba toote hinda peidetud.

Kuidas ettevõte saaks pakkuda tasuta järgmise päeva tarnet ning samal ajal raha kokku hoida?
Kui poel ei ole majasisest meeskonda tellimuste kohaletoimetamiseks, siis nad peavad ostma teenust sisse logistikafirmadelt. Majasisese kullerite meeskonnaga kaasnevad aga kõrgemad väljaminekud töötasude osas ning üha keerulisem on leida head ning pikaajalist töötajat kullerite positsioonile. Tööjõu sisseostmine on aga veelgi kulukam. Kuid on veel üks võimalus – automatiseerida viimane osa kaupade lõppklientideni kohaletoimetamisel ehk viimane miil (ingl. last-mile). Majasisene automatiseeritud kaupade kättesaamise punkt aitab ettevõtetel kaubad klientideni toimetada efektiivselt ning lõpptarbija saab oma ostu kätte sekunditega. Moebrändide kett Inditex (Zara) ja Ladina-Ameerika suurim kaubanduskett Falabella on automatiseerinud oma e-poe ostude kohaletoimetamise viimase miili ning on oma poodidesse paigaldanud Cleveroni pakirobotid. Antud lahendus võimaldab ettevõtetel pakkuda klientidele tasuta ja kiiret kaupade kättesaamist. Tellimuse klientideni toimetamise kiirus sõltub sellest, kui kiiresti poe töötaja sisestab selle robotisse pärast seda, kui klient on oma ostu sooritanud. Falabella automatiseeris oma pakkide kättesaamise punkti ning selle efektiivsus tõusis 800%, täna nad väljastavad 60% tellimustest just pakkide kättesaamise punktist.

Kuid pakkide väljastamise automatiseeritud lahendused ei ole mõeldud vaid suurtele kaubandusettevõtetele. Väikese ja keskmise suurusega ettevõetete jaoks sobivad hästi pakiautomaadid. Nende abil saavad kaupmehed pakkuda oma klientidele valikuvabadust, millal oma ostudele järele minna, ja tasuta tarne võimalust. Antud teenus on ka inimkontaktivaba, mis tänapäeval on muutunud oluliseks. Parirobotid ja -automaadid on suurepärased lahendused, kui kaupmehed soovivad oma klienditeenindust veelgi paremaks muuta ja pakkuda oma klientidele kiiret ja tasuta pakkide kohaletoimetamist.

E-kaubanduse õitseng on tõstnud ka klientide ootuseid veebist ostlemise, inimkontaktivaba pakkide kättesaamise ja kiire tarne osas. Kuna tasuta pakkide kättesaamine on peamine põhjus, miks kliendid eelistavad veebis ostelda, on pakkide kohaletometamise automatiseerimine ülioluline hea kliendikogemuse tagamiseks. Pakkide kättesaamise punktidest – robotitest ja automaatidest – saavad kliendid oma ostud kätte sekunditega ning nad ei pea enam oma tellimuse kätte saamiseks ootama poes mitmeid minuteid järjekorras kuni poe töötaja nende paki laoruumist üles leiab. Kuna pakkide kohaletoimetamise automatiseerimine hoiab kokku ka poetöötaja aega, siis saavad nad keskenduda muudele olulistele teemadele ning panustada veelgi rohkem paremasse klienditeenindusse.

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]