Kõik uudised

Cleveroni Akadeemia: töö robotitega algab juba esimesel semestril

03.11.2021 | Cleveron, Cleveroni Akadeemia
Kristjan ja Fredy on Cleveroni Akadeemia esimese lennu III kursuse tudengid. Oma õpinguid alustasid nad veidi enam kui kaks aastat tagasi. Juba kevadel saavad nad bakalaureusekraadi robootikatarkvara arenduse erialal. Uurisime neilt, mida kujutab endast õpe Cleveroni Akadeemias, kust sai alguse nende huvi robootika vastu ning mida põnevat on õpingute jooksul tehtud. Head lugemist!

Hei, Kristjan ja Fredy! Rõõm, et leidsite aega oma õpingute, praktika ja muu kõrvalt veidi aega vestelda. Saame kõigepealt tuttavaks. Palun tutvustage ennast mõne lausega.
Kristjan: Olen Kristjan, robootikatarkvara arenduse tudeng. Vabal ajal tegelen akrobaatika ja robotiehitusega. Mul on ka väike tütar, kellega armastan palju aega koos veeta. Lisaks võtan osa erinevatest tudengiprojektidest ning olen ka osalised koorumusega tööl. Nagu öeldakse, kes teeb, see jõuab.
Fredy: Hei! Minu nimi on Fredy ja olen Cleveroni Akadeemia III kursuse tudeng, kes üritab
tulevikus maailma hõivata robotitega. Autode, mitte Terminaatoritega. Lisaks leiab mind tihti koos teiste kursakatega jõusaalist või kettagolfi pargist.

Rääkige lähemalt, kuidas sai alguse teie huvi robootika vastu?
Fredy: Juba koolieelikuna tutvustati mulle esimest Xboxi ja sealt edasi jõudsin arvutini. Mind hakkas huvitama, kuidas arvutid töötavad ja võtsin ka erinevaid tehnoloogiavidinaid pidevalt lahti. Seni on haigelt suur huvi rakettide ja Teslade üle.
Kristjan: Minul sai ka see huvi alguse juba lapsepõlvest. Olen olnud terve elu suur ulmehuviline. On hea meel, et nüüdseks on ka minu karjäär seotud robootikaga.

Miks otsustasite õppima asuda just Cleveroni Akadeemiasse? Valikuid on ju palju.
Kristjan: Üks tollane töökaaslane nägi sotsiaalmeedias Akadeemia reklaami ning ütles, kuule, kandideerime. Tegime siis seda. Tema aga kahjuks sõelale ei jäänud.
Fredy: Kui ma nüüd õigesti mäletan, siis Cleveroni Akadeemiat mainis mulle sugulane, kes Cleveronis töötab. Uurisin Akadeemia kohta ja läksin täispangale ehk et vastasin eitavalt teistele koolidele. Cleveroni Akadeemia vastas kõigile mu kriteeriumitele, milleks olid kõrgharidus, praktika ja robotid. Suureks plussiks oli veel, et kool on üks osa Cleveronist, kus juba töötatakse välja ja toodetakse ägedaid roboteid.

Fredy, mainisid praktikat. Cleveroni Akadeemia on unikaalne selle poolest, et siin on teooria ja praktika osakaal võrdne. Rääkige teistele, mida see täpselt endast kujutab.
Fredy: Ühendatud teooria ja praktika tähendab seda, et see, mida sa teoorias õpid, kajastub ka praktikas, kus tuleb õpitu rakendada praktilistes ülesannetesse. Meil on ühel nädalal kaks teooria ja kolm praktika päeva, teisel nädalal vastupidi. See töötab hästi ja olen rahul.
Kristjan: Minu tüüpiline esmaspäev – praktika päev. Tulen Tartust bussiga Cleveroni (toim. kolmel tööpäeval nädalas sõidab Tartust Viljandi ja tagasi Cleveroni buss). Olen tihtipeale esimene, kes kohale jõuab. Lohistan oma roboti laua alt välja, võtan läpaka lahti ja lähen teen endale puhkeruumis kohvi. Kui tunnen, et aju on 110% tööle hakanud, siis võtan Jira lahti ja vaatan, mis task’id me oma tiimiga nädala koosolekul selleks korraks määranud oleme. Mõned näited: Ibus protokolli realiseerimine STM32 mikrokontrolleri peal roboti manuaalse puldiga juhtimise jaoks, ROS2 installeerimine, kaamerate kalibreerimine või e-stop nupu jaoks metallplaadist kinnituste tegemine. Mitmekesisus on suur. Teisipäeval on loengu päev, õppekavas on automaatjuhtimise loeng ja tegeleme adaptiivse MPC mudeli ja simulatsiooni loomisega. See on väga keeruline aine, peab korralikult süvenema, aga õnneks on õppejõud ülimalt tore ja seletab hästi – on näha, et mees teab, millest ta räägib.

Tundub väga põnev! Kas teil on üldse selline asi nagu tavaline koolipäev?
Fredy: Selles osas meil on tavalisi koolipäevasid, kus lähme istume auditooriumisse ja kuulame õppejõudu või läheme praktikaalale ja nokitseme oma tiimiga roboti kallal. Samas, me tegeleme probleemidega, mida keegi pole veel ära lahendanud ehk et iga päev on miskit uut.
Kristjan: Just! Loengu päevad vast erinevad tavapärasest kõrgkoolist selle poolest, et ühe päeva peale pole mitu ainet surutud ning ei pea ühest linna otsast teise rattaga vurama. Meil on hoopiski üks aine ühes päevas, aga see eest terve päeva. Nii saab korralikult süveneda ning keskenduda ühele teemale korraga.

Kuidas on õppida tehnoloogiafirma juures ja näha kõrvalt ühe ettevõtte igapäevatööd? Või kas üldse näete seda?
Kristjan: Minu jaoks ei ole ettevõtte protsessi jälgimine prioriteet. Olen seda küll palju kõrvalt näinud, aga põhiline on ikkagi rahvas, kellega koos me siin oleme ja nalja saab iga päev.
Fredy: Minu meelest on väga äge õppida Cleveroni juures. Me oleme siin keskel ehk et vasakul pool arendatakse poolautonoomset sõidukit Cleveron 701-te ning paremal pool suuri pakiroboteid.

Olite sel suvel mõlemad ka Cleveronis praktikal. Kas see oli kohustuslik või hoopis vabatahtlik soov? Rääkige veidi ka oma praktikakogemusest.
Kristjan: See oli vabatahtlik ja tasustatud. Sisuliselt küsiti, et mis teemadest huvitatud olen, et leida sobilik asi, millega tegeleda. Samal ajal sain ka oma lõputööga alustada. See kogemus oli väga vahva, sain ligipääsu korralikule masinale, millega oma tehisnärvivõrke treenida. Boonuseks oli, et sain lähemalt tuttavaks kolleegidega ning osa võtta vahvatest töövälistest üritustest.
Fredy: Kusjuures minul oli see juba teine järjestikune suvi siin Cleveronis praktikal. Me ei ole kohustatud suvel midagi tegema, kuid olen tundnud, et mulle ainult puhkamisest ei piisa. Soovisin oma oskuseid täiendada ja saada töökogemust. Praktikakogemus on olnud suurepärane ning ka mina sain praktika ajal oma lõputööga tegeleda ning sain selle põhimõtteliselt selle suvega tehtud.

Asusite sel sügisel mõlemad ka osalise koormusega Cleveroni tööle. Palju õnne! Mis osakonnas/ tiimis te töötate ja mis teie peamisteks ülesanneteks on?
Kristjan: Aitäh! Töötan Cleveron Mobility tarkvara tiimis ning lühidalt on minu ülesandeks masinõppega genereerida sõiduradasid. Mobility tiim arendab poolautonoomset sõidukit Cleveron 701-te.
Fredy: Jaa, mina alustasin ka osalise koormusega tööd Mobility tiimis. Minu peamised ülesanded on siiamaani olnud seotud sõiduki juhtaju tarkvaraarendusega, kuid õnneks ei ole mu ülesanded piirdunud ainult sellega ja olen ka kõrgematasemelise tarkvaraarendusega tegelenud. Hiljuti lõpetasin ka oma suvise lõputöö projekti, milleks oli madala taseme koodi uuendamine läbi CAN liidese.

Sel sügisel alagas teie viimane õppeaasta Cleveroni Akadeemias. Kuidas on Akadeemia teie ootustele vastanud?
Fredy: Minu ootuseid on see küll ületanud. Olen teadmisi omandanud teoorias ja samal ajal ka päriselt sõidukeid ehitanud. Tarkvara kirjutamine ei ole olnud igav, vaid põnev. Lisaks on meil väga lahe kursus!
Kristjan: Oma loomult ei ole ma inimene, kes endale ootusi seab ja nii pole võimalik neis ka pettuda. Arvan, et ma poleks osanudki endale selliseid ootuseid ka seda, igas mõttes on olnud väga tore.

Mis on kõige põnevam asi, mida olete nende kahe aastaga õppinud?
Fredy: Automaatjuhtimise loeng on olnud kõige põnevam ja üks raskemaid. Oleme õppinud näiteks, kuidas sõidukil kiirust hoida PID-kontrolleriga ning adaptiivselt.
Kristjan: Mega keeruline küsimus. Kui koroona algas, siis muutus päris keeruliseks praktikaga tegeleda. Meie praktikajuhendaja Laido mõtles siis meile välja toredad ülesanded, mida kodus lahendada. Valisin kuuejalgse roboti. Laido saatis mulle pakiga asjad, mida vajasin, ning ehitasin ja programmeerisin kuuejalgse roboti, mida saab telefoniäpist juhtida.

Väga põnev! Rääkige üks põnev, naljakas, huvitav seik oma õpingutest.
Kristjan: Esimese aasta teisel semestril juhtus meie praktikatiimis selline seik, et meie ATV, millele olime just puldiga juhitavuse funktsionaalsuse loonud, kaotas kontrolli ning sõitis Cleveroni hoone seina sisse augu. Sain selle video peale ka! Kohe pärast seda pandi paika ka ranged turvanõuded ning uutel tudengitel sellist olukorda enam ei teki. Küll aga võin kõigile tulevastele tudengitele seda videot näidata.
Fredy: Viljandis on tudengeid veelgi! Siin on ka Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja oleme sattunud ka nendega koos pidu panema …

Öelge kumbki sõna, mis kõige paremini iseloomustab õpinguid Cleveroni Akadeemias.
Kristjan: Allveehokinaiskond.
Fredy: Ühte sõna pole. Ütleksin hoopis: “Miks see töötab?”

Mis soovituse annaksite tulevastele Akadeemia tudengitele?
Kristjan: Pane hoolega tähele, kui vektoritest räägitakse. Lisaks osale huvitegevustes nagu bänd, Garage 24 jne.
Fredy: Ära karda ja ole valmis kolmeks põnevaks aastaks.

Aitäh teile!

2022/ 2023 õppeaastal võetakse vastu uus robootikatarkvara arenduse kursus. Rohkem infot Cleveroni Akadeemia kohta leiab siit.


Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]