Kõik uudised

Cleveron 15: tehnoloogiaettevõte, kus loovusel pole piire

20.07.2022 | Cleveron, toodete disain, Cleveron 15
Cleveroni tooteportfell on mitmekülgne: pakikappidest robotiteni, arendatud on ka
autonoomset sõidukit. Tulevikunägemustele annab kuju ja vormi tootedisainer, kes mõtleb läbi ka toodete kasutusmugavuse. Tänavu juulis tähistab Cleveron oma 15. sünnipäeva. Sellel puhul võtsime fookusesse Cleveroni toodete disaini, mis mitmel korral ka tunnustust pälvinud, ning vestlesime Cleveroni tootedisainer Lauri Hirvesaarega, kes sel sügisel tähistab ettevõttes kümnendat tööjuubelit.

Pakiautomaat on ju juba olemas, mida siin veel teha on?!
Pole saladus, et seda mõtles ka Lauri, kui talle pea kümme aastat tagasi tehti pakkumine Cleveroni tööle tulla. Seda küsisid ka tema sõbrad, kui ta neile teatas, kuhu ta on otsustanud oma karjääris edasi liikuda. Pärast esimesi vestlusi Cleveroni asutaja Arno Kütiga oli Lauril pilt palju selgem. Tulevikku vaatav suund liikuda pakiautomaatide juurest pakirobotite arendamiseni oli põhjuseks, miks ta otsustas just Cleveroniga liituda. „Cleveron ettevõttena ei olnud sel ajal veel tuntud ja kaalusin pikalt siia tööle tulemist. Ühel hetkel tutvustas Arno oma robotite ideed ning mõistisin, et ettevõte ei soovi jääda pelgalt tavalisi pakikappe tootma ning tulevikuplaanid on vägevad. Arno on kogu aeg olnud visionäär ning tema nägemus tulevikust oli veenev,“ räägib Lauri oma teekonna algusest Cleveronis, mil sõpradepoolne kahtlus oli veel olemas, „minu esimesel aastal sõbrad ikka küsisid, kas töötan KAPO-s (toim. kaitsepolitsei) ning tootedisainer on mu variamet, kuna ühtegi uut toodet ju välja ei olnud veel tulnud. Lõpuks, kui avalikustasime pakiroboti Cleveron 401-e, sai kohe kergemalt hingata – nüüd oli olemas füüsiline toode, millest sai avalikult rääkida ning ka demonstreerida.“

Esimene pakirobot pälvis kiiresti palju tähelepanu ning seda võib nimetada ka Cleveroni tunnustooteks. „Cleveron 401, algse nimega PackRobot, oli sellisel kujul maailmas täiesti ainulaadne toode. Kui õigesti mäletan, siis Saksamaal oli tehtud üks sarnane esimene katsetus, kuid meie Cleveronis tegime esimese müügikõlbuliku toote, mida kliendid päriselt tellisid. See on tõesti äge toode,“ kirjeldab Lauri, „nüüd ei küsita enam, millega me tegeleme, vaid hoopis, millal me jälle miski uue ja põnevaga välja tuleme.“

„Nüüd ei küsita enam, millega me tegeleme, vaid hoopis, millal me jälle miski uue ja põnevaga välja tuleme.“


Kui esimest korda puutus Lauri Cleveroniga kokku EKA-s (toim. Eesti Kunstiakadeemia) tootedisaini erialal õppides koostööprojekti tehes, kus eesmärgiks oli luua välipakiautomaat, siis tegelikkuses jõudis säärane toode Cleveroni tooteportfelli mitmeid aastaid hiljem. Enne seda liitus Lauri Cleveroniga ning sai loodud mitu pakirobotit, sisetingimustesse mõeldud kapid ning algust oli tehtud ka autonoomse sõiduki arendamisega. Kui paljud tootedisainerid Eestis saavad öelda, et nad on disaininud auto? Cleveroni tootedisainer saab. Üheks suurima arengukurviga tooteks peabki Lauri autonoomset sõidukit, mis majasisese projektina sai nimeks Lotte ning mida nüüdseks arendab Cleveronist välja kasvanud Cleveron Mobilty; sõiduk kannab nime Clevon. „Viis aastat tagasi sai tehtud one-off (toim. ühekordne) disainilahendus, mida laval näidata. See oli valge sõiduk, mille seest tuli välja robotkäsi, mis tolleagsesse kodupakiautomaati paki sisse pani. Kui võrrelda seda tootega, millega Cleveron Mobility hakkab juba peaaegu tootmiseni lähenema, siis see on oma disainilt käinud erinevates äärmustes. Vahepeal on see kahanenud, jalgratta komponentidest koosnevaks kergsõidukiks ning olnud ka korraliku sõiduauto mõõtu. Arvan, et selle toote muudatused on olnud küll kõige suuremad,“ ning lisab „seda õpetatakse juba koolis, et tootedisainer peab arvestama, et üheksa ideed kümnest lõpetavad prügikastis. Tuleb aru saada, et mõnikord tulebki kümneid etappe läbi käia, et tulemus hea saaks.“  


Tulevikutoodete loomine
„Uue toote arendusprotsessi poolest peaks disainmõtlemine olema läbiv igapäevane asi. Disainerina teen seda pidevalt, ma ei pea küll midagi uut kohe looma, kuid mingi määral teen kogu aeg uurimistööd ning uurin, mida oleks vaja disainida. Enne asja paberile panemist mõtlen läbi, kas lahendan probleemi. Mõnikord tuleb leida aspekt, mida teised ei ole veel avastanud ning lahendada see osa,“ kirjeldab Lauri oma mõttekäike. „Aastal 2012 olime selles punktis, kus turg küsis lahendust, mille abil saaks suurema hulga pakke mahutada väiksemale pinnale. Sealt hargnes edasi mõte robootika suunas,“ kirjeldab Lauri innovatsiooni algusprotsessi, „me ei saa muuta inimest, et ta ulatuks pakke kõrgemalt välja võtma, samas ei saa väga muuta ka keskkonda, kus pakiväljastuspunktid on, kuna hooned on üldjuhul küllaltki standartsete mõõtudega. Oli kindel, et peame miskit teistmoodi tegema. Toodete väljatöötamisel osaleb terve meeskond. Antud projekti puhul oli minu ülesandeks välja mõelda kasutusvorm ning ergonoomika.“ Nii sündiski 5 meetri kõrgune pakirobot Cleveron 401. „Silmatorkav välimus on antud toote võlu, aga ka valu, kuna ühel hetkel saime aru, et vaja on ka modulaarsemat toodet, mida ettevõtted saavad vastavalt pakimahtudele kohandada ning et see oleks ka madalam,“ sõnab Lauri. Sealt edasi areneski Cleveron 402, mida kasutavad Inditexi Zara poed e-poe tellimuste väljastamiseks üle maailma ning Ladina-Ameerika suurim kaubanduskett Falabella just veebitellimuste väljastamiseks.

Cleveronis on kombeks teha asju teistmoodi: võimalusel vaadata standartsetest lahendustest kaugemale. Isesõitva sõiduki algfaasis on Lauril selle kohta värvikas näide: „Lottet luues oli Arnol mõte, et sõiduk ei tohi kindlasti olla nelja rattaga. Olgu neid kolm või viis, aga mitte neli. Eks me siis katsetasime ka erinevaid vigureid: ehitasime legidest mudeleid ja ka selliseid prototüüpe, millega saime sõita. Lõpuks jõudsime siiski järeldusele, et mingil põhjusel on autosid sada aastat just niimoodi konstrueeritud.“ Ta kinnitab, et kohati just jonnakate ja pööraste ideede katsetamine teeb töö põnevaks.

Lisaks uudsele lähenemisele on oluline ka hea lõpptulemus. „Kvaliteetsed materjalid ning ilmekas tootevälimus on aspektid, mis meid konkurentidest eristavad. Me ei proovi teha turu kõige odavamat asja. Oleme seda küll üritanud, kuid see ei tule meil hästi välja. Siin on lihtsalt nii hea meeskond, kes oskab hästi teha keerulisi ja täpsed asju, ning nii valmivadki kvaliteetsed tooted.“ Toote loomisel on esmatähtis mõelda, milline saab olema kliendi kasutusteekond ning kuidas soovitakse klienti suunata toodet kasutama. Pakirobotitest toimub pakkide sisestamine ja väljastamine ühest konsoolist, vastupidiselt pakiautomaadile, kus iga pakk asetseb eraldi ukse taga. Seetõttu peab robotite puhul konsool ülejäänud masinast eristuma, kuid samas ei tohi ta keskkonnas liiga domineerivaks muutuda. „Konsooliga puutub kasutaja kõige vahetumalt kokku: seda ta näeb ja katsub ning seetõttu see peab olema väga arusaadavalt disainitud. On ka oluline, et see oleks 10 meetri pikkusest masinast eristuv, et klient intuitiivselt selle üles leiaks. Siinkohal on oluline kontrastsus ka materjalides,“ kirjeldab Lauri pakiroboti minimalistlikku ja voolujoonelist konsooli.
„Kvaliteetsed materjalid ning ilmekas tootevälimus on aspektid, mis meid konkurentidest eristavad. Me ei proovi teha turu kõige odavamat asja. Oleme seda küll üritanud, kuid see ei tule meil hästi välja. Siin on lihtsalt nii hea meeskond, kes oskab hästi teha keerulisi ja täpsed asju, ning nii valmivadki kvaliteetsed tooted.“


Millal algab toote disainiprotsess?

Laurit võib nimetada ka ideede visualiseerijaks. Kui kellelgi peas on olemas idee, siis just tootedisainer on see, kes aitab antud ideele vormi anda. „Arnol on ajalooliselt olnud tugev tulevikunägemus. Olen aidanud tema kolme kriipsuga paberile pandud ideele nägu ja vormi anda. See on vajalik, et oleks midagigi, mida hakata valideerima – kas sellel tootel on turgu või milline see võiks üldse olla,“ kirjeldab Lauri disainiprotsessi potentsiaalset algust. „Tihtipeale olen enne pardal, kui insenerid. Aitan idee omanikul tema mõtted paberile panna, sest võib juhtuda, et näiteks inseneridele jääb lähteülesandeks kolmest märksõnast väheks. Aga üks pilt ütleb teatavasti rohkem kui tuhat sõna. Kuid on ka vastupidiseid näiteid, kui turult on tulnud tagasisidet ning oleme teinud tehnilised parandused,“ sõnab Lauri, kelle käe alt on läbi käinud kõik Cleveroni tooted. „Facelift’idega (toim. täiustamine) meil väga kogmust ei ole. Tavaliselt, kui hakkame tootele suuri muudatusi tegema, siis loome juba uue toote, sest tehnoloogia ja turg arenevad meie valdkonnas nii kiiresti ning kõige uue vanasse kesta pressimine ei ole enamasti võimalik.“ Pärast esialgse idee visualiseerimist liigub see Team X lauale, kus inseneride tiim tegelebki uute toodete välja töötamisega. Kuid tootedisainer ei ole pelgalt visualiseerija. Liikuvate osade omavahelist sobivust katsetab Lauri esmalt näiteks legode peal, kuid pakiautomaadi puhul voldib ta ka papist või paberist erinevaid osasid, kuna painutusloogikalt on papp sarnane plekile. Nii saab ta kinnitust mõnele ideele, kas seda on võimalik teha või ei ole.

Kui tulla tagasi loo alguses püstitatud küsimuse juurde, et pakiautomaat on ju iseenesest valmis, siis tunnistab ta, et ka pakiautomaat on ajas palju muutunud. „Kui võrrelda sisetingimustesse mõeldud Cleveron 301-te toidukaupade jaoks mõeldud Cleveron 503-ga, siis tegemist on täiesti eriilmeliste toodetega nii sisult kui ka vormilt,“ räägib Lauri ning kinnitab, et kümne aasta jooksul tal veel igav ei ole hakanud, „nende aastate jooksul olen saanud teha paljusid asju: disainida, jõuda sisuliselt mööblist kuni kõrgtehnoloogiliste robotiteni, sekka isegi autot disainida. See igapäevatöö mitmekülgsus ongi mind aktiivsena hoidnud. Loomulikult on olnud keerulisemaid hetki, kuid pole tundunud, et nüüd küll aitab.“

Tulevikutoodetest täna konkreetselt veel rääkida ei saa, kuid Lauri on kindel, et meeskond on nii hea, et ollakse võimelised olema ka edaspidi turust eespool. „Eks näis, kus me järgmise 15 aasta pärast oleme. Võib olla oleme selleks ajaks klassikalised pakiautomaadid seljatanud ning pakirobotid on nii levinud nagu automaadid täna. Kuid eks need ongi tooted, millel on mahtu ning nende najal saame uusi tooteid arendada. Kui me ei oleks teinud kappe, ei oleks me robotiteni jõudnud. Arvan, et see on asjade loomulik käik. E-poodide käibenumbrid aina suurenevad ning inimeste ostlemisharjumused on 15 aasta taguse ajaga muutunud palju. Jään põnevusega ootama, mida järgnevad 15 aastat toovad,“ arutleb Lauri põnevusega tulevikuteemadest. Hetkel on Lauril käsil kolme toote disainiprotsess. Et teada saada, mis need on, tuleb Cleveroni tegemistel silma peal hoida.

Cleveron tähistab oma 15. sünnipäeva 25. juulil 2022.

Lisainfo saamiseks saada e-kiri

Tarmo Tamm

Müügidivisjoni juht


E-post:
[email protected]