Rozwiązanie „click & collect” sieci Walmart w Stanach Zjednoczonych

s_1530099509387

Ważny komunikat sieci Walmart

W 2015 roku sieć Walmart ogłosiła nową wielokanałową strategię, mającą na celu przyspieszenie wzrostu sprzedaży poprzez wzmocnienie działalności handlu elektronicznego. Główną motywacją było wyprzedzenie spółki Amazon, giganta handlu elektronicznego zaburzającego rynek, który zmienia krajobraz handlu detalicznego na całym świecie.

Plan

  • Poprawa wielokanałowych doświadczeń klientów w sklepach
  • Optymalizacja wydolności łańcucha dostaw w celu obniżenia kosztów
  • Budowa głębokich relacji z klientami opartych na technologiach cyfrowych

Jako część wielokanałowej strategii, Walmart przyjrzał się dostawcom technologii „click & collect”.

Celem było znalezienie rozwiązania „kup online, odbierz w sklepie”. Rozwiązanie to zapewni sprawną i łatwą obsługę klienta od zamówienia online do odbioru w sklepie. Sieć Walmart wybrała rozwiązanie Cleveron 401 (inaczej Pickup Tower) jako program pilotażowy w 2017 roku. Dzisiaj rozwiązania Cleveron są na etapie wdrażania w programie automatyzacji usługi odbioru „click & collect” sieci Walmart.

s_1529484550009

Wyzwania usługi „click & collect”

Nowa strategia wielokanałowa firmy Walmart obejmowała wdrożenie rozwiązania „click & collect”, które zrealizowałoby ich wizję angażowania konsumentów i pomagałoby zaoszczędzić czas i pieniądze klienta. Rosnący handel elektroniczny i liczba przesyłek przedstawiają szereg wyzwań, które skuteczne rozwiązanie „click & collect” pomogłoby rozwiązać.


Redukcja kosztów operacyjnych usługi „click & collect”

Skuteczna strategia wielokanałowa spełnia oczekiwania klientów w zakresie usługi na żądanie. Wymaga to przekształcenia łańcuchów dostaw i strumieni logistycznych z modeli liniowych na dystrybuowane, zasadniczo przekształcając fizyczne magazyny w centra handlu elektronicznego. Zapewnia to znaczne zmniejszenie kosztów łańcucha dostaw i logistyki.

  • Redukcja kosztów przechowywania w sklepie – szybko rosnące ilości przesyłek zajmują cenną przestrzeń magazynową sklepu.
  • Redukcja kosztów pracy w sklepie – ręczna usługa „click & collect” wymaga dużego nakładu pracy, a koszty rosną wraz z liczbą przesyłek.

Opracowanie rozwiązania dla dostawy „ostatniej mili”

Dzięki technologiom „click & collect”, Walmart może usunąć koszty dostawy „ostatniej mili”, wykorzystując własną flotę składającą się z ponad 6700 ciężarówek, żeby dostarczyć produkty bezpośrednio z centrów handlu elektronicznego do swoich 4700 sklepów. Oznacza to znaczne oszczędności na kosztach transportu.

Oszczędności te są dzielone z klientem, kontynuując tradycję zwiększania wartości i obniżania kosztów dla klientów, zapewniając jednocześnie łatwość i wygodę.

s_1530098344267

Rozwiązanie „click & collect”

Cleveron 401 (inaczej Pickup Tower)

Sieć Walmart umieściła wysoki na 5 metrów i szeroki na 2,5 metra Cleveron 401 (inaczej Pickup Tower) przy wejściu do sklepów, w pobliżu kasy. Klienci Walmart po prostu wybierają spośród milionów produktów dostępnych na stronie Walmart.com i zaznaczają opcję „Odbiór” przy kasie.

Gdy produkt trafia do lokalnego sklepu, pracownik ładuje go do Pickup Tower, który w przypadku sieci Walmart może pomieścić do 300 małych i średnich paczek. Klient otrzyma powiadomienie za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub e-maila Walmart. Kiedy klient przyjeżdża do sklepu, podchodzi do Pickup Tower i skanuje kod kreskowy wysłany na swojego smartfona. Otrzymuje zamówienie w mniej niż minutę.


s_1530102150908

Cleveron 402

Walmart także używa Cleveron 402, najnowszego rozwiązania. Cleveron 402 jest również zautomatyzowanym rozwiązaniem „click & collect” do samoobsługi w sklepie, ale jest szybszy niż Cleveron 401, ma możliwość przedłużenia i może jednocześnie pomieścić od 226 do 1400 paczek.

Więcej o Cleveron 402
s_1529487574750
1600
Liczba terminali firmy Cleveron w sieci Walmart w 2019 roku
480 000
Liczba drzwiczek i tacek terminali w 2019 roku
s_1530102423718

Wyniki usługi „click & collect”

Według magazynu Forbes, w rywalizacji w zakresie usług „click & collect”, Walmart ma ogromną przewagę nad spółką Amazon, a urządzenia Cleveron 401 odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu przewagi przez Walmart.

W wielokanałowej strategii sieci Walmart, Pickup Towers zapewniają zautomatyzowaną samoobsługową usługę „click & collect”. Pomaga to klientom zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki szybkiej i łatwej usłudze odbioru.

Po udanym programie pilotażowym, sieć Walmart ogłosiła, że program Pickup Tower zostanie rozszerzony na inne lokalizacje w całym kraju. Pickup Towers będą dostępne dla prawie 40% populacji USA do końca 2018 roku. Dodatkowo każdy nowe urządzenie Pickup Tower będzie dostarczany wraz z szafkami na przesyłki (na zdjęciu), dzięki czemu możliwy będzie również odbiór większych przedmiotów.

s_1530102739223

Znaczne oszczędności kosztów

Zautomatyzowane rozwiązanie „click & collect” w urządzeniu Cleveron 401 jest o 80% skuteczniejsze niż jakakolwiek ręczna usługa „click & collect”.

  • Cleveron 401 przechowuje nawet 500 artykułów a ma tylko 5,4 m² powierzchni
  • Zautomatyzowany system odbioru samoobsługowego zmniejsza koszty obsługi przesyłek
  • Usługa „click & collect” w sklepie obniża koszty dostawy „ostatniej mili”

Wzrost zadowolenia klientów

Mark Ibbotson, Wiceprezes wykonawczy ds. Operacji centralnych w Walmart USA, na konferencji Shoptalk 2018 powiedział, że wynik NPS sklepów z Pickup Towers wzrósł o 500 punktów bazowych. Wynik NPS służy jako wskaźnik oceny ogólnego zadowolenia klienta z produktu lub usługi firmy oraz lojalności klienta wobec marki.

W wyścigu z Amazonem

90% Amerykanów mieszka w promieniu 10 mil od sklepu Walmart, a sieć obsługuje ponad 140 milionów klientów tygodniowo. Poprzez uruchomienie dodatkowych wielokanałowych inicjatyw mających na celu połączenie kanałów fizycznych i cyfrowych, Walmart może lepiej wykorzystać swoją ogromną powierzchnię sklepów stacjonarnych, aby konkurować ze spółką Amazon.

Oszczędności uzyskane dzięki rozwiązaniom „click & collect” pomogły również sieci Walmart w opracowaniu programów rabatowych, takich jak Zniżka za odbiór, w celu walki z modelem członkowskim Amazon Prime.

Zwiększony ruch i obroty w sklepach

Usługa „click & collect” powoduje, że ruch online ma przełożenie na wizyty w sklepach. Mark Ibbotson, Wiceprezes wykonawczy ds. Operacji centralnych w Walmart USA, na konferencji Shoptalk 2018 powiedział, że w sklepach z Cleveron 401 (inaczej Pickup Towers) odnotowano wzrost sprzedaży.

Badanie trendów konsumenckich związanych z zakupami w sezonie świątecznym 2017 pokazało również, że 40% kupujących korzystało z usługi „click & collect”, a 90% z nich kupiło dodatkowe artykuły podczas pobytu w sklepie.

Większy przychód z handlu elektronicznego

W kwietniu 2018 roku, sieć Walmart ogłosiła Zniżkę za odbiór, czyli obniżkę cen wybranych produktów zakupionych online, które są następnie wysyłane do dowolnego sklepu Walmart w celu ich odbioru (przewaga rozwiązania „kup online, odbierz w sklepie”).

Walmart przewiduje także silny wzrost handlu elektronicznego o 40% w 2018 roku.

Opinie użytkowników końcowych

Wstępne opinie na temat urządzeń Pickup Tower w sklepach sieci Walmart były bardzo pozytywne. Wielu klientów było zaskoczonych szybkością odbioru produktów i łatwością obsługi.

Jeden z klientów z pokolenia milenialsów zauważył: „Myślę, że to świetny pomysł z uwagi na szybkie tempo życia, w jakim przyszło nam funkcjonować”. Reporter Business Insidera przetestował Pickup Tower i stwierdził: „Po odebraniu naszych produktów, wyszliśmy ze sklepu. Było to najłatwiejsze i najwygodniejsze rozwiązanie w Walmart, jakie kiedykolwiek mieliśmy.”

s_1530103674092

Sprzęt

Firma Walmart wdrożyła Cleveron 401 oraz 402, aby zautomatyzować usługę odbioru „click & collect”

Oprogramowanie

Walmart posiada zindywidualizowany interfejs użytkownika a my mamy wbudowaną integrację z ich systemami back-end

Konserwacja

Zdalny nadzór przez Cleveron, konserwacja zdalna i na miejscu przez firmę Bell and Howell
s_1529494656103

„Moim faworytem jest Pickup Tower. Podobnie jak zaawansowany technologicznie automat sprzedający do zamówień internetowych, ta funkcja w kilku naszych sklepach pozwala odbierać produkty w czasie krótszym niż minuta. Jest to możliwe dzięki skanowaniu kodu kreskowego wysłanego na Twój smartfon. Faza pilotażowa odniosła taki sukces, że rozszerzamy ją na inne lokalizacje w całym kraju.”

Mark Ibbotson
Wiceprezes wykonawczy ds. Operacji centralnych w Walmart USA

Przeczytaj inne case studies

Największy na świecie sprzedawca detaliczny odzieży używa opartego na robotyce terminalu usługi click & collect, który przekształca ręczne odbieranie paczek w sklepie na zautomatyzowaną samoobsługę.

Zobacz case study

Rozwiązanie „click & collect” dla zamówień internetowych Asdy, sprawia, że ​​odbiór paczek w sklepie jest szybszy i wygodniejszy.

Zobacz case study

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]