Rozwiązanie click & collect grupy Inditex w Hiszpanii

s_1530013283593
Największy na świecie sprzedawca detaliczny odzieży używa opartego na robotyce terminalu usługi click & collect firmy Cleveron, który przekształca ręczne odbieranie paczek w sklepie w zautomatyzowaną samoobsługę
s_1530013320588

Inditex – największy na świecie sprzedawca detaliczny odzieży

Inditex to hiszpańska firma, która posiada osiem znanych globalnie marek (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home, Uterqüe) z ponad 7400 sklepami na 96 rynkach na całym świecie. Na początku 2018 roku Inditex posiadał również sklepy internetowe na 47 rynkach.  

Inditex odnotował roczny obrót w wysokości 25,34 mld euro za 2017 rok, co przyniosło 3,37 mld euro zysku netto. Na sukces wpłynęła silna sprzedaż internetowa: osiągnęła 41%-procentowy wzrost, przyczyniając się do 10% sprzedaży netto grupy Inditex. (RetailDetail) Spólka Inditex wskazała, że ich sprzedaż internetowa będzie nadal rosła i oczekuje się, że będzie stanowić 30% sprzedaży w perspektywie dziesięciu lat.

Aby zarządzać odbiorem zamówień złożonych online w sklepie, spółka Inditex zdecydowała się przetestować Cleveron 402 – działający w oparciu o robotykę terminal doręczania przesyłek z usługą click & collect, który przekształca ręczne dostarczanie paczek w sklepie w zautomatyzowany odbiór samoobsługowy.

s_1530013721608

Strategia usługi click & collect

Sieć Inditex spowalnia ekspansję sklepów stacjonarnych i hipermarketów, skupiając się obecnie na strategicznie zlokalizowanych przestrzeniach oraz obszarze e-commerce. W komunikacie prasowym sieci Inditex (z dnia 25 stycznia 2018 r.) prezes i dyrektor generalny grupy Inditex, Pablo Isla, nawiązując do otwarcia nowatorskiego sklepu w Stratford UK powiedział: „... jest to kolejny kamień milowy w strategii integrowania naszych sklepów ze światem online, definiujący naszą tożsamość jako organizacji biznesowej”. Największym wyzwaniem, w obliczu stale rozwijającego się rynku zakupów online, jest utrzymanie wysokiego poziomu zadowolenia klientów za pośrednictwem wszystkich kanałów, zapewniając jednocześnie szybką i sprawną obsługę klientów. Najsłabszym ogniwem w rozwiązaniu typu „click & collect” jest etap dostawy „ostatniej mili”, którego realizacja wiąże się z kilkoma problemami: rosnącymi kosztami logistycznymi, niewystarczającą przestrzenią magazynową, zwiększonym obciążeniem pracą przy obsłudze klienta i dodatkowymi kosztami pracy.

W związku z tym, z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na dostarczenie przesyłki do domu lub kasy, zadowolenie klientów maleje.
s_1530013790520

Rozwiązanie  

Pomysł sieci Zara „kup online, odbierz w sklepie” z Cleveron 402

Inditex zainstalował oparty na robotyce terminal Cleveron 402, jako rozwiązanie click & collect „ostatniej mili” w swoim sklepie w Hiszpanii, oferując klientom Zary możliwość odbioru swoich zakupów w sklepie, bez konieczności stania w kolejce po odbiór zamówienia.

- Klient składa zamówienie w sklepie internetowym Zara i otrzymuje kod PIN zamówienia oraz kod QR
- Klient dostaje powiadomienie, kiedy zamówienie jest zrealizowane i gotowe do odbioru
- Klient wprowadza kod PIN lub skanuje kod QR na terminalu paczkowym wewnątrz sklepu
- Cleveron 402 dostarcza przesyłkę do klienta w przeciągu sekund

Wrażenie klientów

Obsługa Cleveron 402 jest prosta i intuicyjna dla pracownika, który ładuje przesyłki oraz dla klienta, który je odbiera – nikt nie potrzebuje pomocy od personelu sklepu. Procedura zajmuje tylko kilka sekund, zapewniając pozytywne wrażenia klienta.

s_1530015182674

Cleveron 402 – największy i najszybszy terminal do dostawy przesyłek oparty na robotyce

Cleveron 402 jest największym na świecie rozwiązaniem z usługą click & collect, mogącym obsłużyć ponad 1400 przesyłek.

  • Gromadzi paczki i organizuje je w optymalny sposób wewnątrz terminalu, odpowiednio do rozmiaru paczki
  • Dostarcza klientom paczki w przeciągu sekund
  • Modułowa konstrukcja oferuje elastyczne rozwiązania w zakresie wymiarów
  • Może być wmontowany w ścianę, dzięki czemu pasuje do wystroju wnętrza sklepu
Więcej o Cleveron 402
s_1530015662671

Sprawdzone wyniki prowadzą do wdrażania większej liczby robotów

Terminal Cleveron 402 rozpoczął swoją fazę pilotażową w sklepie w A Coruña Zary w październiku 2017 r.

Klienci z zadowoleniem przyjęli nową i wygodną usługę odbioru w sklepie i została ona płynnie zintegrowana z procesem odbioru zamówień złożonych online.

Sukces programu pilotażowego przekonał grupę Inditex do zastosowania tej samej praktyki w swoim flagowym sklepie w Stratford w Londynie, który został otwarty w maju 2018 r. Po raz pierwszy na świecie sklep posiada cały dział poświęcony zamówieniom online. Usługa click & collect w sklepie obsługiwana jest przez dwa urządzenia Cleveron 402, które łącznie mogą pomieścić do 2400 przesyłek.

s_1530016554471
Firma Inditex kontynuuje starania w zakresie łączenia zakupów offline i online oraz zapewnienia pozytywnych doświadczeń klientowi.

Sukces tego podejścia znajduje również odzwierciedlenie w wynikach finansowych grupy. Dyrektor generalny grupy Inditex, Pablo Isla, podkreślił, że siła zintegrowanego modelu sklepu stacjonarnego z zakupami online, wzmocniona ciągłymi innowacjami, napędza solidny wzrost i tworzy znaczną liczbę miejsc pracy. (Inditex)

Przeczytaj inne case studies

W 2015 roku sieć Walmart ogłosiła nową wielokanałową strategię, mającą na celu przyspieszenie wzrostu sprzedaży poprzez wzmocnienie działalności handlu elektronicznego.

Zobacz case study

Rozwiązanie „click & collect” dla zamówień internetowych Asdy, sprawia, że ​​odbiór paczek w sklepie jest szybszy i wygodniejszy.

Zobacz case study

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]