CollectNet – platforma oprogramowania współdzielonego dostarczania paczek

s_1530081142723

Co to jest?

CollectNet to platforma oprogramowania integrująca terminale paczkowe z sieciami współdzielonymi i prywatnymi. Umożliwia to CollectNet świadczenie usługi zarządzania dostawą przesyłek dla właścicieli terminali paczkowych, operatorów logistycznych i użytkowników końcowych.

Oprogramowanie zapewnia dostęp do platformy za pośrednictwem aplikacji mobilnej i samoobsługowego środowiska online. Użytkownicy sieci posiadają całodobowy wgląd do swoich przesyłek i terminali paczkowych z opcją wysyłania powiadomień odbioru, przeprowadzania inwentaryzacji i przeglądania historii przesyłek.

s_1530083075168

Zalety CollectNet

Korzystanie z platformy oprogramowania, która pomaga w zarządzaniu dostarczaniem przesyłek, upraszcza codzienne czynności dla wszystkich uczestników, od wielokanałowych sprzedawców detalicznych do dostawców usług transportowych oraz, co najważniejsze, dla użytkowników końcowych.

Dostawa zamówień złożonych online dla sprzedawców detalicznych w sklepie

Sprzedawca korzystający ze strategii „kup online, odbierz w sklepie” może nabyć urządzenie, który umożliwi mu zoptymalizowanie procesu dostaw w sklepie i ułatwi klientom odbiór przesyłek.

Po zainstalowaniu skrzynki sprzedawca może założyć konto użytkownika na platformie CollectNet, dodać identyfikator urządzenia do skrzynki na swoim koncie, a maszyna stanie się szybko w pełni funkcjonalna przy minimalnym wysiłku. Po umieszczeniu przesyłki w skrzynce, CollectNet udostępnia kod zamówienia klientowi, który może następnie przyjść i odebrać przesyłkę. Sprzedawca ma również możliwość udostępniania inteligentnej skrzynki wewnątrz sieci. Udostępnianie inteligentnych skrzynek partnerom biznesowym pozwala sprzedawcom czerpać zyski z pustej przestrzeni w skrzynce.

s_1530082138580

Ekonomiczne rozwiązanie dla dostawców usług logistycznych

Dostawcy usług logistycznych zazwyczaj konfigurują swoje sieci urządzeń, ponieważ obecnie jest to najskuteczniejsza opcja dostawy „ostatniej mili”. Wymaga to znacznych inwestycji, a czasem nawet ustawienia urządzeń tuż obok konkurenta. Oszczędnym rozwiązaniem dla dostawcy usług logistycznych byłoby wykorzystanie wspólnej sieci urządzeń. CollectNet pomaga dostawcom usług logistycznych współdzielić już istniejącą sieć dostarczania przesyłek, a także integrować nowe urządzenia z platformą.

Proces dostawy jest prosty: kurierzy różnych dostawców usług logistycznych otrzymują przesyłkę, znajdują najodpowiedniejszy współdzielone urządzenie uzyskują dostęp i umieszczają przesyłkę w skrzynce. Platforma CollectNet pomaga udostępniać kod odbioru adresatowi przesyłki, a adresat przychodzi do skrzynki w dogodnej dla niego chwili, aby odebrać przesyłkę.

s_1530082591617

Sieć CollectNet

  • Wspólna sieć ośmiu terminali paczkowych Cleveron 401 w czterech miastach w Estonii 
  • Zamknięta sieć inteligentnych skrzynek pocztowych SnapLocker w budynku mieszkalnym w Tallinie w Estonii
  • Kilka zamkniętych sieci firm korzystających z inteligentnej skrzynki pocztowej Cleveron 301 w ramach usługi „click & collect“
  • Cleveron dostarcza usługę konserwacji zdalnej i na miejscu oraz zdalnego monitoringu

Konserwacja

  • Zdalny nadzór techniczny zapewnia Cleveron
  • Zdalną konserwację zapewnia Cleveron
  • Konserwację na miejscu zapewnia Cleveron

s_1530083347927

Klienci platformy CollectNet

DHL Express była pierwszą firmą kurierską, która wybrała CollectNet, zamiast tworzyć własną sieć terminali paczkowych. Oprócz DHL, CollectNet jest używana przez kilka mniejszych firm kurierskich dostarczających przesyłki między PackRobots w Tallinie i Tartu.

CollectNet jako punkt bezpłatnego przekazu przesyłek zyskuje również na popularności, ponieważ daje możliwość przekazania przesyłek bez konieczności planowania spotkania.

DHL logo

W 2017 roku, firma kurierska DPD również dołączyła do sieci CollectNet i zaczęła używać urządzeń PackRobots firmy Cleveron jako punktów odbioru przesyłek dla swoich klientów.

Rainer Rohtla, Dyrektor generalny DPD stwierdził, że współpraca z firmą Cleveron zapewnia innowacyjne rozwiązania, które są jednym z priorytetów DPD przy rozważaniu rozwoju handlu elektronicznego. Liczba przesyłek rośnie z każdym miesiącem, a dzięki pomocy firmy Cleveron, DPD udało się rozszerzyć sieć dostaw. Oprócz wspólnej sieci, DPD jest również partnerem zamkniętej sieci inteligentnych skrzynek pocztowych i zamkniętych sieci firmowych.

DPD logo

s_1530083582072

Wspólna sieć terminali paczkowych to prosty pomysł, ale zarazem rewolucyjny, jeśli chodzi o dostawę „ostatniej mili”. Obecnie nie ma dowodu na istnienie idei wspólnej sieci na świecie. Jednak istnieje wiele startupów takich, jak my. Naszą siłą jest Cleveron. Są filarem całej naszej koncepcji, od oprogramowania po sprzęt i wszystko to, co pomiędzy.

Kaur Ojakivi
Menedżer, CollectNet

Przeczytaj inne case studies

W 2015 roku sieć Walmart ogłosiła nową wielokanałową strategię, mającą na celu przyspieszenie wzrostu sprzedaży poprzez wzmocnienie działalności handlu elektronicznego.

Zobacz case study

Największy na świecie sprzedawca detaliczny odzieży używa opartego na robotyce terminalu usługi click & collect, który przekształca ręczne odbieranie paczek w sklepie na zautomatyzowaną samoobsługę.

Zobacz case study

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]