Automatyzacja odbioru i zwrotu paczek usługi „click & collect” dla Asda w Wielkiej Brytanii

s_1530007042694

Asda przeprowadza pilotaż zautomatyzowanego samoobsługowego rozwiązania Cleveron 401 w Manchesterze Wielkiej Brytanii.

Pierwszy automat w Wielkiej Brytanii w ramach usługi „ click & collect” pozwala klientom Asdy odbierać i zwracać zamówienia online w sklepie w formie samoobsługowej w mniej niż minutę.

Asda Parcel Tower video
s_1530007068057


Wyzwania związane z odbiorem w sklepie

Handel elektroniczny stale rośnie na całym świecie a zachowanie klientów zmienia się. Dokonywanie zakupów w sklepach stacjonarnych i stanie w kolejkach jest stopniowo wypierane przez kupowanie towarów online. W 2017 roku handel elektroniczny w Wielkiej Brytanii wzrósł do 15,6 miliardów euro. Oczekuje się, że w 2018 roku stopa wzrostu wyniesie 14,3%, co oznacza, że ​​handel elektroniczny w Wielkiej Brytanii może być warty 17,8 mld euro. (Wiadomości handlu elektronicznego)

Sprzedawcy detaliczni ze sklepów stacjonarnych rozwijają swoje platformy online, żeby wspomóc zachodzącą zmianę zachowań konsumenckich i nadążyć za konkurencją. Ręczna usługa „ click & collect”, czyli kup online, odbierz w sklepie, jest jedną z możliwości zwiększenia sprzedaży, ale posiada ona również kilka wad.

Wzrost zakupów online z ręcznym odbiorem paczek w sklepie stwarza kilka wyzwań:

 • Większa liczba paczek wymaga dodatkowej przestrzeni, co zwiększa koszty magazynowania
 • Ręczna dostawa i zwroty paczek tworzą dodatkowe obowiązki dla pracowników, powodując zwiększenie kosztów pracy
 • Odbiór i zwrot paczek w kasie tworzy kolejki, a klient spędza więcej czasu, oczekując na odbiór paczki lub dokonując zwyczajnych zakupów

Dlatego też stale rosnąca liczba paczek sprawia, że usługa „click & collect” w sklepie jest niemożliwa do utrzymania w dłuższej perspektywie.

s_1530008324367

Rozwiązanie – automatyzacja odbioru i zwrotu paczek „ click & collect”

Po udanej próbie firmy macierzystej Walmart, która uruchomiła swoje Pickup Towers, Asda zainstalowała urządzenie Cleveron 401, znany również jako Parcel Tower, w Trafford Park w Manchesterze. Cleveron 401 pozwala klientom odbierać paczki i dokonywać zwrotów. Asda oferuje również współdzieloną sieć stronom trzecim, tworząc dodatkową wartość.

Cleveron 401 inaczej Parcel Tower

 • 5 m wysokości i 2,5 m szerokości
 • Zlokalizowany wewnątrz sklepu
 • Automatyczne przechowywanie przesyłek
 • Automatyczny odbiór i zwrot przesyłek
 • Czas odbioru przesyłki to średnio 12 sekund
 • Przechowuje nawet do 500 przesyłek na zaledwie 5,4 m2
Więcej o Cleveron 401
s_1530008371861

Procedura odbioru i zwrotu

1. Klient może wybierać spośród tysięcy produktów dostępnych w sklepie internetowym firmy Asda George.com lub u wybranych zewnętrznych sprzedawców detalicznych, którzy korzystają z usługi urządzeń nadawczych-odbiorczych toyou, a przy kasie wybrać opcję odbioru w sklepie

2. Kiedy przesyłka zamówiona online zostaje umieszczone w urządzeniu Parcel Tower, system powiadamia o tym klienta poprzez wysłanie kodu odbioru na smartfona
3. Kiedy klient odwiedza sklep, może zeskanować kod ze swojego smartfona lub wpisać kod do urządzenia Parcel Tower, aby odebrać zamówienie

4. Zamówienie jest odbierane średnio w przeciągu 12 sekund

5. Zamówienie można również zwrócić do urządzenia Parcel Tower, wykonując podobne proste kroki
s_1530009126489

Poprawa obsługi klientów

Zautomatyzowane samoobsługowe rozwiązanie „click & collect” pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze klientów. Odbiór z urządzenia Cleveron 401 jest dla klienta bezpłatny, podobnie jak odbiór przesyłek ze sklepu. Zamówienie online można odebrać osobno, bez konieczności stania w kolejce do kasy i bez czekania na pomoc ze strony personelu. Pracownicy mogą skoncentrować się na swoich głównych obowiązkach i nie muszą wyszukiwać zamówień w magazynie.

s_1530009268107

Ekonomiczne rozwiązanie dla kosztów pracy i magazynowania

Zautomatyzowane rozwiązanie „click & collect” Cleveron 401 jest o 80% bardziej efektywne niż jakakolwiek ręczna usługa „click & collect”.

 • Odbiór i zwrot przesyłek jest zautomatyzowany, co zmniejsza koszty obsługi przesyłek
 • Odbiór przesyłek odbywa się w sklepie, co zmniejsza koszty dostawy „ostatniej mili”
 • Cleveron 401 przechowuje nawet do 500 paczek a zajmuje tylko 5,4 m² powierzchni

Zwiększona liczba wizyt w sklepach

Cleveron 401 znajduje się wewnątrz sklepu. Badanie trendów konsumenckich związanych z zakupami w sezonie świątecznym w 2017 roku pokazało, że 40% kupujących korzystało z funkcji „click & collect”, a 90% z nich kupiło dodatkowe artykuły w sklepie.

Dodatkowa wartość za pośrednictwem stron trzecich

Usługa odbioru i zwrotu Parcel Tower sklepu Asda jest dostępna dla wybranych zewnętrznych sprzedawców detalicznych, takich jak ASOS, Missguided, Decathlon i innych, którzy korzystają z usług kompleksowej dostawy przesyłek firmy Asda toyou.

Zainicjowany w listopadzie 2015 roku, jako pierwsze rozwiązanie kompleksowej dostawy przesyłek w Wielkiej Brytanii, toyou stosuje śledzenie w czasie rzeczywistym i umożliwia klientom zwrot lub odbiór zakupów u zewnętrznych sprzedawców online w ponad 600 sklepach Asda.

Klienci mogą również odbierać lub zwracać przesyłki stron trzecich za pomocą Parcel Tower, co sprawia, że ​​usługa jest jeszcze szybsza i wygodniejsza.

s_1530010250705


Wiemy, że szybkość i wygoda są ważnymi czynnikami dla klientów i partnerów naszej usługi toyou i zawsze szukamy nowych sposobów, aby im to zapewnić. Parcel Towers są najnowszym przykładem tego, jak wykorzystujemy nowe technologie, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze naszych klientów. (Asda)  

Neil Drake
Menedżer ds. procesu sprzedaży detalicznej Asda toyou, systemów i innowacji

Przeczytaj inne case studies

W 2015 roku sieć Walmart ogłosiła nową wielokanałową strategię, mającą na celu przyspieszenie wzrostu sprzedaży poprzez wzmocnienie działalności handlu elektronicznego.

Zobacz case study

Największy na świecie sprzedawca detaliczny odzieży używa opartego na robotyce terminalu usługi click & collect, który przekształca ręczne odbieranie paczek w sklepie na zautomatyzowaną samoobsługę.

Zobacz case study

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]