Wszystkie wiadomości

Nowe narzędzie AR firmy Cleveron pomaga w instalacji robotów na całym świecie

02.10.2020 | Cleveron

Pojawienie się wirusa COVID-19 uniemożliwiło nam podróże do miejsc, w których są instalowane nasze maszyny, a nasi partnerzy nie mogli przyjechać do Viljandi na szkolenie. Świat był zamknięty. Aby temu zaradzić, wszystkie nasze wysiłki włożyliśmy w stworzenie narzędzia instalacyjnego AR, które w interaktywny sposób łączy prawdziwą maszynę, dokumenty techniczne i animowane instrukcje.  

Nasz główny technolog, Ott Pabut, rozmawiał o tym narzędziu z Henrikiem Roonema z Geenius.ee, estońskiego portalu informacyjnego nr 1 w dziedzinie technologii. Oryginalny artykuł (w języku estońskim) można znaleźć tutaj.

Koronawirus popycha Cleveron w kierunku rzeczywistości rozszerzonej

Kiedy koronawirus wyeliminował możliwość podróżowania za granicę, firma Cleveron stanęła przed ogromnym problemem: jej technicy nie mogli podróżować, aby zainstalować roboty paczkowe, a partnerzy nie mogli przyjechać do Estonii na szkolenia. Pojawiło się rozwiązanie w postaci rzeczywistości rozszerzonej lub AR. Pierwsze roboty zostały już zainstalowane za pomocą tego narzędzia.

„Produkujemy roboty jak zwykle, a potem mamy dwie możliwości. Albo sami je instalujemy, albo zajmuje się tym nasz dystrybutor”, powiedział Ott Pabut, główny technolog Cleveron odpowiedzialny za rozwiązanie DigiPRO. „Kiedy zaczęło się to całe zamieszanie z koronawirusem, nasza sieć dystrybutorów nie miała takiego poziomu wiedzy, jak byśmy tego chcieli”.

Dla Cleveron oznaczało to, że chociaż dynamicznie rozwijający się handel elektroniczny wzbudził duże zainteresowanie robotami paczkowymi i spożywczymi, a firma Cleveron była również zainteresowana sprzedażą; umowy te nie zawsze zostały sfinalizowane, ponieważ technicy Cleveron nie mieli możliwości podróżowania poza granice Estonii. Aby zdobyć niezbędną wiedzę i certyfikaty, wszyscy dystrybutorzy firmy Cleveron musieli najpierw wziąć udział w tygodniowym szkoleniu na miejscu w Viljandi.  

„Instalacja jest dość złożona, a jej jakość znacząco wpływa na żywotność produktu i częstotliwość serwisowania”, wyjaśnia Pabut. Dlatego tak ważne jest, aby technicy dystrybutora zostali odpowiednio przeszkoleni.

Jak zamienić instalacje fizyczne w wirtualne?

Wiosną, kiedy pojawił się wirus, robot spożywczy wciąż był nowym produktem w naszym portfolio. Głównym problemem było to, że nie było wystarczająco dużo czasu na przeszkolenie dystrybutorów. W przypadku regularnych spotkań, łatwo może je było przenieść do środowisk wirtualnych, a wiele estońskich firm właśnie to robiło. Ale firma Cleveron musiała znaleźć sposób, aby zamienić instalacje fizyczne w wirtualne.

Rozwiązaniem była technologia AR i stojąca za nią firma Scope AR. Ponieważ wszystkie produkty Cleveron są tworzone w 3D, mogą one posiadać własne tryby 3D, możliwość dodawania animacji lub, po prostu, tekstu i strzałek wskazujących kolejność i kierunek, w jakim należy przykręcić śrubę lub zamontować panel boczny oraz przeniesienia tego wszystkiego do rzeczywistości rozszerzonej.  

Dziś, kiedy robot Cleveron dociera do innego kraju, a technicy konfigurują urządzenie na miejscu, najpierw ustawiają oni znaczniki potrzebne dla programu AR wokół rzeczywistej lokalizacji. Następnie biorą iPada lub zakładają okulary Microsoft HoloLens AR, a oprogramowanie Scope AR wyświetla naturalnej wielkości wirtualną maszynę Cleverona w rzeczywistym miejscu.  

„Trudno to opisać, naprawdę trzeba to zobaczyć", powiedział Pabut. „Oprogramowanie wyświetla obraz w rozmiarze 1:1 z rzeczywistą maszyną. Następnie technik wybiera pierwszy krok instalacji, na przykład panel boczny. Najpierw widzisz animację, gdzie należy go umieścić. Następnie możesz wziąć panel i umieścić go we właściwym miejscu. Nie ma potrzeby dodatkowej pisemnej lub ustnej komunikacji”.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zainstalować złożonego robota nawet wcześniej go nie widząc. Firma Cleveron niedawno przetestowała rozwiązanie AR w swojej fabryce na zespole, który nie posiadał zaplecza technicznego, aby sprawdzić, czy mogą oni wykonać instalację bez standardowego, obszernego szkolenia. Załodze się to udało.

Dla pewności trener Cleveron nadzoruje cały proces za pośrednictwem połączenia wideo. Jego zadaniem jest wsparcie instalacji, a technicy mogą zwrócić się do niego o radę.

Pabut wymienił kolejną pozytywną cechę AR – zapobieganie niejasności terminologicznej. Instalacje są zazwyczaj w języku angielskim, ale ani technicy Cleveron, ani ci po stronie dystrybutora nie są rodzimymi użytkownikami tego języka. Oznacza to, że terminy, których używa ekipa Cleveron, mogą być niezrozumiałe dla zespołu dystrybutora.

„Na przykład, mówisz ‚weź tę śrubę mocującą’, ale rozmawiasz z osobą, która nie wie, co ten termin oznacza", wyjaśnił Pabut. „Teraz możemy zapewnić, że partnerzy wykonują kroki we właściwej kolejności, jeden po drugim, a kwestie terminologiczne i językowe są prawie natychmiast rozwiązywane”.

Dwa dni zamieszania

Cleveron miał pierwszą instalację AR w środku lata w Dubaju. Jeden z techników Cleveron przyleciał na miejsce instalacji jako osoba rezerwowa, ale w rzeczywistości instalacja została wykonana przy pomocy AR. Pabut mówił również o sytuacji w USA, gdzie jeden z robotów miał problem techniczny, ale technicy Cleveron nie zdołali wyjaśnić partnerowi, jak to naprawić, za pomocą zdjęć i tekstu. „Użyliśmy więc AR i problem został rozwiązany w ciągu godziny. Wcześniej przez kilka dni mieliśmy spore zamieszanie”, powiedział Pabut.

Pierwsza instalacja AR bez technika Cleveron na miejscu powinna mieć miejsce we wrześniu lub październiku w Nowej Zelandii lub Australii. Dotychczasowe doświadczenia były tak dobre, że firma planuje ich kontynuację. Według Pabuta, połowa wszystkich instalacji może być wykonana przy użyciu AR.

Naprawdę nie potrzebujesz HoloLens

Technologia rzeczywistości rozszerzonej jest wciąż na wczesnym etapie, a na przykład okulary HoloLes są dość kosztowne. Doświadczenie Cleveron pokazuje, że instalacja zazwyczaj wymaga obecności kilku osób, więc kierownik projektu może wziąć iPada, obejść maszynę i przeprowadzić wszystkich przez proces. Inną opcją jest umieszczenie iPada na stojaku, a następnie podchodzenie i sprawdzanie, co dalej należy zrobić.

Bonusem w przypadku okularów HoloLens jest to, że dana osoba przez cały czas ma przed sobą obraz, a jej ręce są wolne. Pabut postrzega to jako zaletę bardziej w przypadku konserwacji maszyny, ponieważ bardziej sensowne jest wysłanie jednego technika, a nie całego zespołu na miejsce instalacji.  

Korzystanie z technologii AR wiąże się z dwoma głównymi kosztami: licencją na oprogramowanie oraz dodawaniem wskazówek do już istniejących rysunków 3D. Instrukcje dotyczące prostszych schowków mogą być wykonane w ciągu miesiąca, stworzenie narzędzia dla bardziej złożonych robotów spożywczych może potrwać dwa lub trzy miesiące. Pabut mówi, że rzeczywiście to zajmuje dużo czasu, ale pozytywną stroną jest to, że jeśli materiał jest już gotowy i gdy coś zmienia się w projekcie maszyny, to wprowadzenie takich zmian jest szybkie i tanie.

„Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę z rozmiarów kryzysu zdrowotnego i ograniczeń w podróżowaniu, podjęliśmy decyzję o tej inwestycji. Do tej pory nie było powodu, aby jej żałować”, powiedział Pabut.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]