Wszystkie wiadomości

Największe estońskie sklepy spożywcze używają robotów spożywczych Cleveron do dostarczania zamówień online

05.06.2020 | Cleveron, Cleveron 501, Coop, Selver, Prisma

Coop Estonia, Selver i Prisma to jedne z pierwszych sieci spożywczych na świecie, które wdrożyły zrobotyzowane rozwiązanie do odbioru artykułów spożywczych Cleveron 501, aby dostarczać zamówienia online. Samodzielne jednostki są instalowane na parkingach w Tallinie, w pobliżu supermarketów, zapewniając szybki i wygodny dojazd samochodem. Klienci składają zamówienie online, wybierają odpowiedni czas odbioru, otrzymują kod zamówienia, a następnie, po wprowadzeniu przez klienta kodu PIN na konsoli użytkownika, odbierają swoje zamówienie z robota spożywczego.

Wdrożenie robotów spożywczych stanowi odpowiedź na nieoczekiwany wzrost zakupów online z powodu pandemii. Badania pokazują, że nawyki zakupowe konsumentów najprawdopodobniej nie powrócą do sytuacji sprzed jej wybuchu. „Zawsze uważaliśmy, że handel elektroniczny i zakupy spożywcze online to przyszłość i dlatego stworzyliśmy naszego robota spożywczego”, powiedział dyrektor generalny Cleveron, Arno Kütt. „Kryzys przyspieszył nadejście tej przyszłości. Posiadamy produkt, który jest dokładnie tym, czego potrzebują obecnie sklepy z artykułami spożywczymi i dlatego zwróciliśmy się z ofertą do estońskich sieci spożywczych”.

Kütt dodał, że w miarę jak świat powoli zaczyna się otwierać i wychodzić z kryzysu, wygląda na to, że sytuacja poprawia się również dla sprzedawców detalicznych. „Zauważyliśmy wzrost zainteresowania naszymi zautomatyzowanymi produktami typu „click & collect”, szczególnie w robotach spożywczych. Nie mam wątpliwości, że już niedługo wszędzie zobaczymy rozwiązania dla sklepów spożywczych oraz nasze schowki na paczki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pomagają one firmom obsługiwać swoich klientów w tej trudnej sytuacji, w jakiej obecnie znalazły się przedsiębiorstwa”.

Cleveron posiada klientów na całym świecie, jednak to estońscy sprzedawcy artykułów spożywczych wyróżniają się otwartością w zakresie szybkości wdrożenia i innowacyjności rozwiązań. „Zazwyczaj negocjacje trwają miesiącami. W przypadku sieci Coop, Selver i Prisma, robot został uruchomiony w ciągu dwóch tygodni od pierwszej rozmowy”, powiedział Arno Kütt. „Nasze supermarkety przykładają dużą wagę do doświadczeń klientów i ich celem jest podejmowanie szybkich działań, aby je zapewnić”.

Sieć Coop Estonia to pierwszy estoński sklep spożywczy, który wdrożył urządzenie Cleveron 501. Dyrektor ds. rozwoju Asko Pukk powiedział, że rozwiązania AI są integralną częścią dzisiejszego handlu. „Sklepy stają się coraz bardziej „inteligentne”, a robot spożywczy może w niedalekiej przyszłości znacząco zmienić sposób, w jaki robimy zakupy spożywcze. Wystarczy się chwilę zastanowić – kilka tysięcy artykułów dostępnych do odbioru, które znajdują się na zaledwie 25 m2. Ponadto, towary są przechowywane w idealnym stanie zarówno zimą, jak i latem. Jest to doskonałe rozwiązanie dla obszarów przeludnionych, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca, ale także dla obszarów wiejskich, które w przeciwnym razie nie oferowałyby takiego wyboru”, zaznaczył Pukk.

Wszystkie roboty spożywcze znajdują się w stolicy Estonii, Tallinie, w pobliżu dużych supermarketów. Urządzenie Cleveron 501 sieci Coop Estonia jest zlokalizowane w dzielnicy Laagri, natomiast Prisma Peremarket testuje to rozwiązanie w Lasnamäe, a Selver w Peetri. Jednostki te znajdują się na łatwo dostępnym dla samochodów parkingu.

Cleveron 501 to automatyczne rozwiązanie do dostarczania produktów spożywczych online, które zapewnia klientom odbiór swoich zamówień poprzez zeskanowanie kodu. Dwie strefy temperaturowe zapewniają przechowywanie zarówno towarów łatwo psujących się, jak i mrożonych. Łatwą w instalacji samodzielną jednostkę można umieścić w dowolnym miejscu – od dzielnic biznesowych po wioski, a nawet w celu otwarcia sklepu przy plaży. Oprócz Estonii, Cleveron 501 jest testowany w Danii, USA i Wielkiej Brytanii.

Cleveron to estońska firma technologiczna, która od ponad 10 lat tworzy sprzęt i oprogramowanie dla rozwiązań automatyzacji typu „click & collect”. Schowki na paczki i roboty paczkowe są używane przez klientów na całym świecie, w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Nowej Zelandii. Najbardziej znanym produktem firmy Cleveron jest Cleveron 401, czyli Walmart Pickup Tower.

Photo: Hendrik Osula | Selver

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]
Telefon: (+372) 609 1671