Wszystkie wiadomości

Jak zainstalowałam robota spożywczego wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość/kącik Cleveroonik

16.09.2020 | Cleveron

Autor: Marge Taivere Kierownik regionalny w Cleveron, Ameryka Południowa

Cleveron był w trakcie naszej pierwszej międzynarodowej instalacji robota spożywczego, kiedy w marcu nałożone zostały zakazy dotyczące podróży. Zespół instalacyjny i szkoleniowy szybko zdał sobie sprawę, że zespół Cleveron nie będzie w stanie podróżować tak swobodnie, jak wcześniej. Stanowiło to nowe wyzwanie – jak zainstalować robota, jeśli nie ma możliwości przeszkolenia zespołu w naszej siedzibie w Viljandi lub udania się w dane miejsce osobiście? Udało nam się znaleźć rozwiązanie – szkolenie z instalacji przy pomocy rozszerzonej rzeczywistości. Rozwiązanie to powstało w ciągu zaledwie kilku miesięcy i musiało zostać przetestowane zanim zwróciliśmy się do naszych partnerów z prośbą o zainstalowanie maszyn, za pomocą których będziemy mogli obsługiwać ich tylko wirtualnie.

Naszym celem było stworzenie instrukcji technicznych, które byłyby jasne i zrozumiałe dla każdego, bez względu na to, czy dana osoba posiada umiejętności techniczne czy też doświadczenie w korzystaniu z naszej technologii. Aby to przetestować, zebraliśmy specjalny zespół – panie z marketingu, sprzedaży, IT oraz działu Badań i Rozwoju Większość z nich nie miała żadnego wcześniejszego doświadczenia w konfigurowaniu robota paczkowego. Miałam wielką przyjemność być jednym z członków tego zespołu.

Najpierw zapoznałyśmy się z dokumentacją techniczną dotyczącą robota spożywczego, jego instalacji i kalibracji. Następnie musiałyśmy również zdać test kwalifikacyjny na internetowym portalu szkoleniowym Cleveron. Ilość dokumentów i danych technicznych początkowo była dość zniechęcająca, ale każda kolejna informacja sprawiała, że ta skomplikowana maszyna stawała się coraz bardziej zrozumiała.

Kiedy dotarłam na teren treningowy, dziewczyny zdążyły już zapoznać się z okularami rzeczywistości rozszerzonej oraz iPadem, które pokazywały maszynę od wewnątrz i na zewnątrz. Nasz trener nie zrażał się naszymi (licznymi, bardzo licznymi) pytaniami. Zamiast tego powiedział, że mamy zapiąć kaski i zacząć od początku.

Pierwszego dnia, nasza czwórka jeździła na podnośniku nożycowym i montowała różne metalowe części na zewnątrz maszyny. Odnosiło się wrażenie, że jest to ogromny zestaw montażowy szaf IKEA. Musieliśmy znaleźć miejsce dla wielu śrub i podkładek. Dla mnie najbardziej ekscytującą częścią było okablowanie uziemienia maszyny. Czy zrobiłyśmy to poprawnie? Musiałyśmy poczekać do następnego dnia.  

Wiedziałyśmy, że drugi dzień będzie znacznie trudniejszy, ponieważ część kalibracyjna w każdej robotyce jest bardziej wymagająca. Włączyliśmy główny przełącznik elektryczny i rozpoczęłyśmy kontrolę sygnału wszystkich ruchomych części, silników, brzęczyków itp. Wszystko działało, nawet światła, które wczoraj uziemiałyśmy! Drugi dzień był poświęcony rzeczywistości rozszerzonej i kalibracji. Krótko mówiąc, kalibracja oznacza, że jedna osoba dosłownie wczołguje się do maszyny i wysiada z niej oraz podnosi skrzynie do odpowiednich pozycji. Inna osoba jest na zewnątrz i podąża za krokami AR na interfejsie. Nie powiem, że to było coś, co w pełni zrozumiałam, ponieważ na pewno zajmie mi to więcej czasu, ale złapanie ogólnej logiki to kwestia pewnej praktyki.

Wszystkie panie wiele się nauczyły przez te dwa dni. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie jeździły na podnośniku nożycowym ani nie używały wiertarki elektrycznej. Żadna z nas nigdy nie korzystała z AR i wszystkie byłyśmy pod wielkim wrażeniem tej technologii. Piękno stworzone przez nasz zespół inżynierów tkwi w prostocie i mogłyśmy tego doświadczyć na własnej skórze. Nasz zespół szkoleniowy również otrzymał wiele przydatnych informacji zwrotnych, które obecnie wykorzystuje do ulepszenia programu szkoleniowego w celu instruowania instalacji na całym świecie.

Nie zrozumcie mnie źle; podczas instalacji otrzymałyśmy dużą pomoc od naszego niezwykle cierpliwego trenera. Nie jest to prosta maszyna do zainstalowania, ale na pewno jej instalacja nie jest niemożliwa. Potrzebowaliśmy rozwiązania dla naszych instalacji w czasach, gdy nie jesteśmy w stanie podróżować do Stanów Zjednoczonych, Australii i wielu innych krajów objętych restrykcjami; także wtedy, gdy nasi partnerzy nie mogą przyjechać do Viljandi na szkolenie. To specjalne przedsięwzięcie w zakresie instalacji miało na celu udowodnienie nam, że nasza dokumentacja techniczna i rozwiązanie AR są przejrzyste, zrozumiałe i łatwe w użyciu dla naszych partnerów, szczególnie w takich szczególnych okolicznościach, gdy nasi technicy zapewniają zdalne wsparcie. I ten cel z całą pewnością został osiągnięty.

* Cleveroonik jest pracownikiem Cleveron.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]
Telefon: (+372) 609 1671