Wszystkie wiadomości

Automatyzacja w sektorze odbioru produktów spożywczych / informacje w mediach

23.08.2019 | Cleveron, Cleveron 501

Na portalu Grocery Dive ukazał się artykuł o tym, iż w obliczu rozpowszechniania się zautomatyzowanej technologii w branży spożywczej, start-up Cleveron postanowił przedstawić nowy zrobotyzowany kiosk do odbioru przesyłek, w którym klient może odebrać swoje zamówienie w ciągu 20 sekund.

Streszczenie artykułu z portalu Grocery Dive:

  • Pracownicy wypełniają zrobotyzowany kiosk zamówieniami spożywczymi, klienci skanują mobilny kod QR lub wprowadzają go na konsoli, a następnie odbierają zamówione produkty spożywcze. Urządzenia to, testowane od 2017 roku w sklepie w stanie Oklahoma, działa podobnie do systemu odbioru zamówień sieci Walmart, choć jest to system produkowany przez inną firmę. Cleveron produkuje również urządzenia Pickup Tower dla sieci Walmart, które oferują klientom odbiór zamówień niespożywczych, wprowadzonych do sklepów trzy lata temu.
  • Robot paczkowy Cleveron jest dostępny w dwóch rozmiarach — w wersji 23- i 43-metrowej. Oba urządzenia mają mniej więcej szerokość miejsca parkingowego. Mniejsza jednostka mieści 124 skrzynie, z kolei większa 276. Każda skrzynia może mieć jedną lub dwie strefy temperaturowe, aby pomieścić towary o krótkiej ważności, towary ogólne i towary mrożone.

Automatyzacja rozwija się w sklepach, na stanowiskach kasjerskich i w magazynach, ponieważ właściciele sklepów spożywczych starają się być bardziej efektywni oraz starają się poprawiać wrażenia klientów. Dzięki zaawansowanej robotyce odbiór zamówień staje się szybszy i wygodniejszy.

Koncepcja kiosków odbiorczych nie jest nowa. Firma Hy-Vee wprowadziła na rynek szafki odbiorcze w sklepach, szpitalach oraz w innych dogodnych dla klientów lokalizacjach. W tym przypadku, klienci składają zamówienie przez Internet, określają punkt odbioru, a następnie wprowadzają kod dostępu w wyznaczonej szafce. Również firma Amazon wprowadziła na rynek szafki odbiorcze, które działają w oparciu o podobny system i stały się wygodnym rozwiązaniem dla klientów, którzy doceniają dodatkowe bezpieczeństwo i elastyczność odbioru zamówień.

Nowy kiosk Cleveron — oficjalnie znany jako Cleveron 501 — jest godny uwagi z tego względu, iż dodatkowo automatyzuje proces odbioru, zapewniając szybki system identyfikacji oraz odbioru pojedynczego zamówienia. System ten zapewnia dostęp do zamówień 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, może być umieszczony z dala od sklepów, w pobliżu gęsto położonych budynków i biurowców.

Choć odbiór paczek jest powszechnie znany w branży jako rozwiązanie dla rynków podmiejskich, technologia kiosków może pomóc w rozwoju usług na rynkach miejskich. Kluczowym czynnikiem będzie tu czas realizacji zamówień dla kupujących. W wywiadzie z portalem Grocery Dive, prowadzonym za pośrednictwem poczty elektronicznej, współzałożyciel firmy Cleveron, Indrek Oolup, stwierdził, iż urządzenia znajdujące się w pobliżu sklepów mogą zostać wypełnione „w ciągu kilku minut”, jednak czas potrzebny na uzupełnienie punktów położonych z dala od sklepów będzie się różnić w zależności od odległości, logistyki zamówień i innych czynników.

W wywiadzie udzielonym na początku tego roku, Keith Anderson, starszy wiceprezes ds. strategii i reagowania w firmie Profitero, powiedział portalowi Grocery Dive, iż kioski spożywcze dodają sklepom detalicznym kolejny poziom wygody w zakresie usług handlu elektronicznego. Dodał również, iż usługa ta „nie podbiła świata szturmem”, głównie ze względu na wysokie koszty początkowe i koszt skalowania urządzeń.

Sieć Walmart od 2016 roku korzysta z popularnych urządzeń Pickup Tower produkcji firmy Cleveron. Po udanej próbie detalista zdecydował się umieścić w swoich sklepach ok. 1600 robotów paczkowych Pickup Tower na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz w Kanadzie. W 2017 roku detalista podjął współpracę z inną firmą w celu wprowadzenia dużych kiosków spożywczych do swojego sklepu w Oklahoma City. Jesienią zeszłego roku dodano kolejną lokalizację pilotażową w Sherman w Teksasie.  Kioski pozwalają klientom odbierać zamówienia online bez interakcji z pracownikiem. Pracownicy sieci Walmart kompletują zamówienia w sklepie, a następnie umieszczają je w pojemnikach, chłodniach lub zamrażarkach. Klienci nie ponoszą dodatkowych opłat za korzystanie z kiosku, jeśli dokonają zakupów o wartości co najmniej 30 dolarów.

W wywiadzie z portalem Grocery Dive, prowadzonym za pośrednictwem poczty elektronicznej, przedstawiciele Cleveron powiedzieli, że urządzenie 501 nie zostało zaprojektowane wyłącznie z myślą o sieci Walmart, niemniej jednak do końca tego roku ten ogromny detalista zamierza umożliwić klientom odbiór zamówień ze sklepu w kolejnych 3 000 lokalizacjach. Jest to najpopularniejsza usługa odbioru artykułów spożywczych w USA, przyciągająca nowych, cennych klientów, których firma chce przekształcić w lojalnych klientów.

Producenci artykułów spożywczych poszukują różnych sposobów na rozwój usług odbioru, takich jak budowanie magazynów wyłącznie do odbioru i stosowanie technologii takich jak geofencing, która skraca czas oczekiwania klientów. Usługa opiera się głównie na spełnianiu wymogów poza lokalizacjami sklepu, co jest dla kupujących kluczowym punktem wejścia do handlu elektronicznego. Według badań przeprowadzonych w Cowen, usługa „click & collect” w sklepach spożywczych powinna przynieść 35 miliardów dolarów do 2020 roku.

„Z naszego doświadczenia wynika, iż sprzedawcy artykułów spożywczych na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, już teraz szukają wydajnych i wygodnych rozwiązań w zakresie odbioru produktów spożywczych”. stwierdził Oolup.

Artykuł oryginalny opublikowany 21.09.2019.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]