Wszystkie wiadomości

4 rzeczy, których nauczyliśmy się dzięki automatyzacji handlu elektronicznego podczas pandemii COVID-19

14.04.2020 | Cleveron

Firma Cleveron oferuje rozwiązania w zakresie odbioru zamówień internetowych dla wiodących sprzedawców detalicznych na całym świecie. Posiadając 30 klientów działających w 24 krajach, mamy wyjątkową okazję śledzić, jak kryzys COVID-19 wpływa na ruch związany z zamówieniami online i ogólną działalność biznesową w różnych częściach świata. Oto cztery rzeczy, których nauczyliśmy się w ciągu ostatniego miesiąca.

1.     Różne opcje dostaw to zdecydowana zaleta

...i nie chodzi tylko o oferowanie dostawy w sklepie lub do domu. Zanim doszło do kryzysu, tylko nieliczni detaliści eksperymentowali z odbiorem przesyłki lub zamówienia „na ulicy”. Teraz takie rozwiązanie stało się czymś, co wszyscy chcą szybko wdrożyć. Obecnie, ze względu na problemy z realizacją i gwałtowny wzrost popytu, dostawy do domu zajmują dużo czasu. Jednocześnie zakupy w sklepach są ograniczone i niezbyt bezpieczne ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Oznacza to, że możliwość zakupów poza sklepem zapewnia konsumentom wygodniejszy sposób odbierania produktów spożywczych lub podstawowych artykułów gospodarstwa domowego.

Nasi klienci, którzy zdecydowali się na korzystanie z zewnętrznych schowków na paczki lub robotów paczkowych, obserwują teraz jeszcze większe ilości paczek niż w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rozwiązania zewnętrzne są dostępne dla klientów 24/7, nawet jeśli sklepy stacjonarne są zamknięte. Pozwalają one również klientom na odbieranie zamówień bez konieczności bezpośredniego kontaktu z inną osobą, co jest niezwykle ważne w zaistniałych okolicznościach.

2.     Estończycy to prawdziwy naród „schowków na paczki”

Estońskie firmy logistyczne i operatorzy sieci schowków na paczki z trudem radzą sobie z nagłym wzrostem wolumenu przesyłek. To jak „Boże Narodzenie 2.0”. W drugiej połowie marca i na początku kwietnia zakupy w handlu elektronicznym wzrosły o 35%-40%. Sieć robotów paczkowych CollectNet współdzielona z firmą Cleveron zanotowała rekordowe wolumeny.

W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, 27 marca rząd estoński zamknął wszystkie centra handlowe, pozostawiając otwarte tylko sklepy spożywcze, podstawowe usługi i apteki. Konsumenci szukają zatem opcji odbioru bez konieczności kontaktu z ludźmi, zamawiając swoje towary do schowków na paczki, które są teraz wypełnione do maksimum możliwości.

Estończycy używają automatycznych schowków na paczki już od ponad 10 lat (firma Cleveron jest tu częściowo „winna”) do odbioru paczek B2C i C2C, a kilku operatorów logistycznych posiada ogólnokrajową sieć schowków. Jest wiele powodów, dla których Estończycy wolą korzystać ze zautomatyzowanych terminali paczkowych. Klienci często otrzymują swoje paczki szybciej niż za pośrednictwem kuriera. Ta opcja dostawy jest tańsza, a sam odbiór wygodny, ponieważ schowki są wszędzie i, ponownie – dostawa nie wymaga kontaktu z człowiekiem. Kolejne nietypowe zjawisko: w związku z tym, że najpopularniejsze schowki na paczki są stale zapełnione, ludzie zamawiają paczki do schowków, które mogą znajdować się po drugiej stronie miasta, w spokojniejszej okolicy. Choć jest to mniej wygodne, zapewnia szybszy odbiór zamówionych przedmiotów.  

Każdy szczegół ma znaczenie. Klienci korzystający zarówno z robotów paczkowych, jak i schowków na paczki informują nas, że konsumenci wolą teraz odbierać towary z robotów paczkowych częściej niż kiedykolwiek. Różnica między nimi polega na tym, ile razy klient musi dotknąć ekranu – roboty paczkowe wymagają mniej dotknięć. Noszenie rękawic lub dezynfekcja rąk zaraz po tej czynności sprawiają, że usługa jest jeszcze bezpieczniejsza.

3.     Nawet małe firmy wprowadzają innowacje i przenoszą swoją działalność do sieci

Przed pandemią takie słowa jak „sklep internetowy”, „sprzedaż wielokanałowa”, „click & collect” lub „kupuj online, odbierz w sklepie” były często używane w rozmowach o przyszłych strategiach dużych detalistów. Czy inwestują w automatyzację? Jakie innowacje planują? Dzisiaj, przeniesienie firmy do sieci to często jedyny sposób na utrzymanie jej działalności, nawet w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Obserwujemy niezwykły wzrost liczby zapytań od małych firm poszukujących rozwiązań w postaci schowków dla małego wolumenu przesyłek. Mimo, że problemy z doręczaniem paczek istniały na długo przed kryzysem, pandemia zmusiła mniejsze firmy do wprowadzania innowacji i opracowania nowych sposobów obsługi swoich klientów. A właściciele firm wszędzie dostrzegają możliwości. Dla przykładu, jeden z naszych modeli schowków na paczki, Cleveron 301, jest wykorzystywany jako całodobowy punkt przekazywania kluczy do samochodów w salonie samochodowym. Klienci korzystają ze zautomatyzowanych terminali paczkowych, aby odebrać części zamienne, zostawić kluczyki w celu naprawy samochodu, wymiany opon lub zwrotu wypożyczonego samochodu.  

4.     Automatyzacja nie jest kwestią czy, lecz kiedy

Cleveron od lat tworzy zautomatyzowane i oparte na robotyce rozwiązania w zakresie dostawy paczek. Często dochodzą nas słuchy, iż nasze produkty są nieco zbyt futurystyczne. Jako estońska firma jesteśmy świadkami tego, jak wygodne rozwiązania, takie jak schowki na paczki, zmieniają preferencje ludzi w zakresie dostawy i stwarzają nowe możliwości biznesowe dzięki możliwości wysyłania paczek C2C. Ze względu na ogromne zainteresowanie naszymi produktami, od inteligentnych schowków na paczki po robota spożywczego, a także biorąc pod uwagę to, jak szybko zmieniają się nawyki zakupowe ludzi na całym świecie, możemy śmiało powiedzieć, że w miarę wychodzenia z tego kryzysu, automatyzacja procesów „click & collect” w zakresie odbioru przesyłek jest koniecznością, a nie czymś, co można rozważać w przyszłości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat schowków na paczki i robotów paczkowych firmy Cleveron, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected].

W celu uzyskania dodatkowych informacji zadzwoń lub wyślij e-mail

Edith Väli

E-mail: [email protected]